W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Jarmark koński
Data rozpoczęcia 2019-06-09
Godzina rozpoczęcia 12:00
Miejsce Muzeum Wsi Lubelskiej, al. Warszawska 96
Organizator Muzeum Wsi Lubelskiej
Udział Płatny
Koszt udziału 12zł / 6zł
Kategoria Jarmark

W niedzielę 9 czerwca w godz. 12:00-15:00 w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się inscenizacja Jarmarku końskiego. Wydarzenie nawiązuje do historycznych targów łęczyńskich i piaseckich z lat 20. i 30. XX wieku.

Klimat towarzyszący handlu końmi przybliżą barwne postacie: gospodarza terenu i komisji targowej (weterynarz, dziedziczki okolicznych majątków), cygana, który podsyci atmosferę handlu oraz Żyda w roli świadka transakcji, dziedzica wybierającego konia do bryczki i młynarza z pomocnikiem szukających silnego konia do pracy. Nie zabraknie także karciarzy i dziada liczących na zarobek, a nad porządkiem będzie czuwał posterunkowy. Widzowie zobaczą targowanie się o konia oraz przybijaniem litkupu – tradycyjnym opijaniem wódką zawartej transakcji. Głównym punktem jarmarku będzie prezentacja koni, podczas której sprawdzona zostanie ich sprawność i siła – próba uciągu, która wykaże czy koń nadaje się do ciężkiej pracy. Kupujący będą mogli ocenić wady, zalety i temperament koni. Jarmark koński nie obędzie się bez kowala i rymarza, których pracy będzie można przyjrzeć się z bliska.

W przypadku niesprzyjającej pogody Jarmark koński może zostać odwołany.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej