W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Kino samochodowe
Data rozpoczęcia 2014-06-07
Godzina rozpoczęcia 19:00
Kategoria Wydarzenie

Wielki ekran, wygodne fotele, dźwięk nadawany wprost do samochodowych odbiorników radiowych i repertuar eksplorujący temat „kina drogi”. To wszystko podczas projekcji filmów na parkingu przy Targu Pod Zamkiem.

Konwencja „kina drogi” należy do tych najbardziej ikonicznych w gatunkowym katalogu filmu amerykańskiego, ale ma też swoich wybitnych reprezentantów w kinematografii europejskiej. Zależy nam na przekrojowym ujęciu tego zjawiska, stąd w programie zarówno klasyk Ridleya Scotta „Thelma i Louize”, nieco surrealistyczna „Lapońska odyseja” oraz trzymająca w napięciu niczym rasowy thriller „Kalifornia”.

Na pokaz zapraszamy wszystkich zmotoryzowanych, którzy mogą nawiązać tym samym do tradycji klasycznego kina samochodowego, jak również tych wszystkich, którzy nie mieli okazji do tej pory zetknąć się z tym popkulturowym fenomenem.

Program:
19:00 – 19:30 Prezentacja „Lubelskie klasyki nocą”
19:30 – 21:00 Lapońska odyseja, reż. Dome Karukoski
21:30 – 23:30 Thelma i Louise, reż. Ridley Scott
00:00 – 2:00 Kalifornia, reż. Dominic Sena

Prezentacja „Lubelskie klasyki nocą”
Lubelskie Klasyki Nocą to reaktywacja spotkań lubelskich miłośników starych aut, inspirowana (i z błogosławieństwem) spotkaniami Krakowskich Klasyków Nocą. Podczas Nocy Kultury 2014 właściciele starych samochodów z historią pojawią się podczas seansów Kina samochodowego, dedykowanego kinu drogi.

Lapońska odyseja – reż. Dome Karukoski, 2010 rok, czas: 92 min.
„Lapońska odyseja” to komedia o Janne - facecie, który mieszka z Laponii w północnej Finlandii i który robi karierę żyjąc z zasiłku. Inari, jego dziewczyna, jest zmęczona jego życiowym nieudacznictwem. Janne nie był w stanie kupić cyfrowego TV box’a, nawet jak dostał na to pieniądze! Inari daje mu ostatnią szansę: jeśli nie uda mu się go kupić do świtu, odchodzi. Chłopak rusza więc wraz ze swoimi dwoma kumplami, by zdobyć upragniony dekoder. A w drodze do miasta muszą stawić czoła wielu wyzwaniom oraz pokonać liczne przeszkody i przełamać pokusy. Zdają sobie sprawę z tego że muszą być odważni, bo nie ma zmiłuj. Najważniejszą rzeczą jednak nie jest wcale to, żeby się udało, tylko sama podróż.

Thelma i Louise – reż. Ridley Scott, 1991 rok, czas: 129 min.
Ktoś powiedział chwytaj życie, więc to zrobiły. Susan Sarandon i Geena Davis jako dwie przyjaciółki, które po tragicznym wypadku w przydrożnym barze ruszają w desperacką podróż przez amerykański południowy zachód. Ścigane przez zdeterminowanego detektywa (Harvey Keitel), spotykają przystojnego autostopowicza, przeżywają moc ekscytujących przygód, i nareszcie żyją na wysokich obrotach... do czasu.

Thelma i Louise to nietypowy film drogi, zrywający z tradycją poprzez obsadzenie w rolach głównych kobiet. To zaskakujące, feministyczne kino, autorstwa eksperta od kina typowo męskiego – Ridleya Scotta. Fabuła filmu krąży wokół ucieczki Thelmy i Louise od szarej rzeczywistości, opresji prowincjonalnego życia, ich podróży przez Amerykę i problemów, które napotykają po drodze.

Kalifornia – reż. Dominic Sena, 1993 rok, czas: 118 min.
Podniecenie, przygoda... i niewyobrażalny strach czekają na drodze do Kalifornii. Brian Kessler (David Duchovny) i Carrie Launghlin (Michelle Forbes) wyruszają w podróż po kraju, by zebrać materiał do książki o seryjnych mordercach. W drodze, dzieląc się kosztami, towarzyszy im ledwo poznana para - Early Grayce (Brad Pitt) i jego dziewczyna Adele (Juliette Lewis). W samochodzie zmierzającym na zachód czwórka podróżników stara się znaleźć wspólną płaszczyznę porozumienia. Kiedy wreszcie się to udaje, dochodzi do głosu gwałtowna natura Early'ego. Przerażeni Brian i Carrie zdają sobie sprawę, że wcale nie muszą daleko jechać, by poznać naturę seryjnych morderców... ponieważ właśnie stoją twarzą w twarz z jednym z nich.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej