W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kino w Teatrze Starym "Bergman – rok z życia"

Kino w Teatrze Starym "Bergman – rok z życia"
Data rozpoczęcia 2019-05-27
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary
Udział Płatny
Koszt udziału normalne 10 zł, ulgowe 8 zł
Kategoria Film

"Bergman – rok z życia" (Bergman – Ett år, ett liv)
reż. Jane Magnusson
Norwegia, Szwecja 2018
117 min
bohater: Ingmar Bergman

Tytułowy rok to 1957 – data ostatecznego wejścia Ingmara Bergmana do ekstraklasy mistrzów światowego kina. To wtedy odbywają się premiery dwóch arcydzieł: Siódmej pieczęci i Tam, gdzie rosną poziomki. Ale to tylko pretekst do pokazania skomplikowanego życiorysu wybitnego reżysera i trudnego człowieka: mitomana, despoty, skrajnego egoisty, traktującego instrumentalnie współpracowników, a zwłaszcza kobiety, nie dbającego o swoje liczne dzieci.

Reżyserka wykorzystuje nieznane wcześniej archiwalia, między innymi zarejestrowaną przez szwedzką telewizję rozmowę z bratem Ingmara, której emisja została zablokowana przez reżysera, objawiającego się ujawnienia prawdy o wydarzeniach, wokół których budował przez lata mit własnej osoby.
Magda Sendecka, kurator programu filmowego w Teatrze Starym

Nagroda:
Europejska Nagroda Filmowa 2018: najlepszy dokument 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej