W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kino w Teatrze Starym: "Dyktator"

Kino w Teatrze Starym: "Dyktator"
Data rozpoczęcia 2014-06-30
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Film

„Dyktator” (“The Great Dictator”)
USA 1940 / 124' / od 12 lat
film w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami
scenariusz i reżyseria: Charles Chaplin
wyk.: Charles Chaplin, Jack Oakie, Reginald Gardiner, Henry Daniell, Billy Gilbert, Grace Hayle, Carter DeHaven, Paulette Goddard.

Przed seansem pokaz filmu krótkometrażowego.

Antywojenny manifest Charliego w Stanach Zjednoczonych spotkał się z krytyką jako nawoływanie do przystąpienia do wojny. W roku 1940 dla Amerykanów zaangażowanie w walkę z faszystowskim totalitaryzmem bynajmniej nie było oczywiste. W swoim pierwszym filmie dźwiękowym Chaplin (niepoprawny piewca wolności) stworzył satyrę na wszechwładną dyktaturę, wykorzystując swoje podobieństwo do Adolfa Hitlera. Opowieść o skromnym fryzjerze najpierw aresztowanym, a potem wziętym za tyrana Adenoida Hynkela bawi do dziś. I niestety nie traci na aktualności. A historia recepcji filmu dowodzi, jak bardzo tyrani obawiają się sztuki. Premiera "Dyktatora" w Niemczech, Hiszpanii i Włoszech odbyła się kilkadziesiąt (sic!) lat po jego powstaniu.

Bilety: normalne 10 PLN, ulgowe 8 PLN

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej