W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kino w Teatrze Starym: retrospektywa filmów animowanych Mariusza “Wilka” Wilczyńskiego

Kino w Teatrze Starym: retrospektywa filmów animowanych Mariusza “Wilka” Wilczyńskiego
Data rozpoczęcia 2014-09-15
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Film

Retrospektywa filmów animowanych Mariusza “Wilka” Wilczyńskiego - “From the green hill” (1999), “Wśród nocnej ciszy” (2000), “Śmierć na 5” (2002), “Niestety” (2004), “Kizi Mizi” (2007) oraz pierwszy pokaz publiczny trailera i szkiców z filmu “Zabij to i wyjedź z tego miasta” (film pełnometrażowy, w trakcie tworzenia).

Po projekcji odbędzie się spotkanie z gośćmi - transmisja on-line na stronie video.teatrstary

Prowadzenie: Magdalena Sendecka
Gość: Mariusz Wilczyński

Zapraszamy na przegląd filmów Mariusza „Wilka” Wilczyńskiego (jednego z najwybitniejszych polskich twórców animacji) oraz na spotkanie z artystą. Zobaczymy m. in. „From the green hill” (1999), „Wśród nocnej ciszy” (2000), „Śmierć na 5” (2002), „Niestety” (2004), „Kizi Mizi” (2007) oraz po raz pierwszy publicznie trailer i szkice z filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta” - pełnometrażowego filmu animowanego Mariusza Wilczyńskiego z muzyką Tadeusza Nalepy.

Mariusz „Wilk” Wilczyński - jeden z najlepszych polskich twórców animacji, malarz i performer. Gościł w Teatrze Starym w Lublinie w czasie miesiąca inauguracji ze swoim projektem “Wilkanoc” (towarzyszyli mu: m. in. zespół Kim Nowak i Tomasz Stańko). Mariusz Wilczyński to jedyny polski autor filmów animowanych, który miał indywidualny przegląd swoich dzieł w Museum of Modern Art w Nowym Jorku i pierwszy polski autor animacji, którego filmy wyświetlano w National Gallery w Londynie. Jego film „Kizi Mizi” miał europejską premierę podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Jest autorem pierwszej oprawy plastycznej TVP Kultura. Obecnie pracuje nad pełnometrażowym filmem „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, do którego muzykę skomponował Tadeusz Nalepa. Głosów postaciom filmowym użyczyły największe gwiazdy polskiego kina, m.in. Gustaw Holoubek, Krystyna Janda, Marek Kondrat, Irena Kwiatkowska i Andrzej Wajda.
Wilczyński stosuje osobliwy, nadrealny tok narracji, oparty na logice sennych skojarzeń. Realizuje swoje animacje w oryginalnej, wymyślonej przez siebie technice. Wykładał animację klasyczną na Kunstuniversitat w Linzu (2003-2005) i na ASP w Łodzi (2003-2007), a od października 2007 w łódzkiej Szkole Filmowej. Oficjalna strona artysty: www.wilkwilk.pl

Bilety: normalne 10 PLN, ulgowe 8 PLN

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej