W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kino w Teatrze Starym: „Scena zbrodni”

Kino w Teatrze Starym: „Scena zbrodni”
Data rozpoczęcia 2016-11-07
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary, ul. Jezuicka 18 Lublin
Organizator Teatr Stary
Udział Płatny
Koszt udziału Bilety: normalne 10 zł, ulgowe 8 zł
Kategoria Film

„Scena zbrodni” (The Act of Killing)
Dania, Norwegia, Wielka Brytania 2012 / 115 min.
reżyseria: Joshua Oppenheimer, Anonymous, Christine Cynn

udział wzięli: Anwar Congo, Herman Koto, Syamsul Arifin, Ibrahim Sinik, Yapto Soerjosoemarno, Safit Pardede, Jusuf Kalla, Adi Zulkadry, Soaduon Siregar, Suryono, Haji Marzuki, Haji Anif, Rahmat Shah, Sakhyan Asmara

Przed filmem wprowadzenie Magdy Sendeckiej.

Joshua Oppenheimer stawia przed kamerą uczestników antykomunistycznych czystek, które, za milczącym przyzwoleniem społeczności międzynarodowej, odbyły się w Indonezji w latach sześćdziesiątych. Szacuje się, że zginęło wtedy od kilkuset tysięcy do ponad miliona ludzi. Reżyser zaprasza do zwierzeń katów – drobnych gangsterów, którzy wtedy ochoczo mordowali swoich sąsiadów, a teraz w glorii chwały spożywają owoce swoich zbrodni, sprawując władzę w państwie. To nie jest dokument obserwacyjny – Oppenheimer wespół ze swoimi bohaterami inscenizuje wydarzenia sprzed lat nie dla próżnej uciechy, lecz by sprawdzić czy taka terapia szokowa może obudzić w nich empatię. Czy pojawi się choć ślad współczucia dla ofiar i zrozumienia dla tego, co się wydarzyło?

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej