W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kino w Teatrze Starym. "Seksmisja"

Kino w Teatrze Starym. "Seksmisja"
Data rozpoczęcia 2012-11-12
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Film

Polska 1983 / 116’ / od 12 lat
film z angielskimi napisami
film zrekonstruowany cyfrowo w ramach Projektu KinoRP
reżyseria i scenariusz: Juliusz Machulski
wyk. Olgierd Łukaszewicz, Jerzy Stuhr, Beata Tyszkiewicz, Bożena Stryjkówna, Wiesław Michnikowski

Polską Komedią Stulecia okrzyknęli „Seksmisję”, drugi film Juliusza Machulskiego, czytelnicy „Filmu” głosujący na Specjalne Złote Kaczki z okazji 100-lecia Polskiego Kina (2008).

Czerpiąca z Orwellowskiej antyutopii ironiczna komedia o dwóch mężczyznach uwięzionych w totalitarnym świecie, zamieszkiwanym i rządzonym przez kobiety, w stanie wojennym dawała nadzieję na wyjście z opresji, dzięki solidarności opozycjonistów mimo woli i zdrowym instynktom przedstawicielek władzy. Dziś aluzje polityczne nie są ani tak istotne, ani – zapewne – tak czytelne, ale nie zestarzał się duch wolnościowej rewolty, a uwyraźniły się (podobno niezamierzone przez twórców) uszczypliwości pod adresem feministek.

A przede wszystkim - pozostała brawurowo zrealizowana wizja przyszłości (scenografia Janusza Sosnowskiego!), wyśmienite aktorstwo Jerzego Stuhra i Olgierda Łukaszewicza, precyzyjny scenariusz i mistrzowskie dialogi, z których część przeszła już dawno do potocznej polszczyzny.
Magdalena Sendecka, kuratorka programu filmowego w Teatrze Starym

Bilety: normalne: 10 zł, ulgowe: 8 zł