W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kino w Teatrze Starym: ​„Syn Szawła” (Saul fia)

Kino w Teatrze Starym: ​„Syn Szawła” (Saul fia)
Data rozpoczęcia 2016-06-20
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału Bilety: normalne 10 zł, ulgowe 8 zł
Kategoria Film

„Syn Szawła” (Saul fia)
Węgry 2015 / 107 min.
reżyseria: László Nemes
scenariusz: László Nemes, Clara Royer
zdjęcia: Mátyás Erdély
występują: Géza Röhrig, Levente Molnár, Urs Rechn, Todd Charmont, Sándor Zsótér, Jerzy Walczak, Marcin Czarnik, Kamil Dobrowolski
 

László Nemes porwał się na rzecz niezwykłą: próba opowiedzenia w debiutanckiej (!) fabule o grozie obozu koncentracyjnego wymagała niesłychanej odwagi.
Powstał film wstrząsający, który jak może żaden dotąd pozwala wyobrazić sobie, ba, wręcz wejść do piekła. Udało się to dzięki prostemu zabiegowi: kamera obsesyjnie podąża za głównym bohaterem, obserwując go z odległości kilkudziesięciu centymetrów. Wszystko, co go otacza, pozostaje nieostre, niejasne, umyka percepcji. Pieczołowicie odtworzone obozowe realia raczej działają na wyobraźnię widza, niż są mu prezentowane. Obiektyw Mátyása Erdély’ego nie chce ich widzieć wyraźnie. Być może podobnie jak członkowie Sonderkommando, którzy żeby przetrwać, musieli zaprzeczyć swemu doświadczeniu, znieczulić się na to, co robią. Opowieść o proteście jednego z nich, który ostatnim aktem woli próbuje ocalić własne człowieczeństwo, jest treścią filmu.

Magda Sendecka, kurator programu filmowego w Teatrze Starym

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej