W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kino w Teatrze Starym. "Takiego pięknego syna urodziłam", "Jakoś to będzie", "Do bólu".

Kino w Teatrze Starym. "Takiego pięknego syna urodziłam", "Jakoś to będzie", "Do bólu".
Data rozpoczęcia 2013-05-13
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Film

„Takiego pięknego syna urodziłam”
Polska 1999 / 25’
„Jakoś to będzie”
Polska 2004 / 25’
„Do bólu”
Polska 2008 / 24’

reżyseria : Marcin Koszałka
filmy z angielskimi napisami
od 16 lat

Bilety: Normalne: 10 PLN, ulgowe: 8 PLN

Takiego pięknego syna urodziłam
Zrealizowany jako etiuda szkolna film debiutującego Marcina Koszałki w swoim czasie wywołał ogromny skandal i dyskusję na temat przekraczania prywatności czy wręcz ekshibicjonizmu w dokumencie. Wydaje się, że pokazując wzajemne udręczanie się członków własnej rodziny, bohaterami czyniąc samego siebie i swoją matkę, zatroskaną o los syna, ale dającą wyraz tej trosce w formie nieustannych połajanek i litanii żalów i pretensji, autor naruszył tabu obowiązujące zwłaszcza w polskiej obyczajowości. Nie oszczędzający samego siebie Koszałka, który w filmie nie jawi się bynajmniej jako bohater pozytywny, otworzył – jak się zdaje – drogę do przepracowania i uleczenia ukrywanych dotąd traum. Sam tą drogą konsekwentnie podąża w następnych filmach.
Magdalena Sendecka, kurator programu filmowego w Teatrze Starym

Jakoś to będzie
Kontynuacja autobiograficznego nurtu twórczości Koszałki i debiutanckiego „Takiego pięknego syna urodziłam”. Po pięciu latach reżyser analizuje codzienność własnej już rodziny: swoje, żony i córeczki. Jak się okazuje, niełatwo uwolnić się od wzorców wyniesionych z domu, ale obecność kamery po raz kolejny pełni funkcję terapeutyczną, ułatwiając bohaterom nawiązanie rozmowy.
Magdalena Sendecka, kurator programu filmowego w Teatrze Starym

Do bólu
Nakręcony w cyklu „Dekalog… po Dekalogu” odnoszący się do IV przykazania film jest wariacją na podstawowy temat Koszałki. Tym razem bohaterem jest 53-letni psychiatra, uwikłany w toksyczną relację z matką. Próba ułożenia sobie życia z kobietą napotyka opór matki, przekonanej, że ma najlepszą receptę na szczęście syna. Przejmujący i jak zwykle u Koszałki niejednoznaczny obraz rodzinnego piekła. Magdalena Sendecka, kurator programu filmowego w Teatrze Starym