W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Koncert: Čači Vorba
Data rozpoczęcia 2015-04-11
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a
Kategoria Koncert

Koncert żywiołowej muzyki cygańskiej, karpackiej i bałkańskiej.

Skład zespołu:

Maria Natanson – śpiew, skrzypce, kabak keman
Rafał Gontarski – akordeon
Piotr Majczyna – bouzouki, mandola, gitara, śpiew
Sebastian Szebesta – darabuka, cajon, riqq, daf
Robert Brzozowski – kontrabas

Čači Vorba (czaczi worba) to jeden z najbardziej uhonorowanych za granicą polskich wykonawców ostatnich kilku lat, wyróżniony polskim „Folkowym Fonogramem Roku” oraz brytyjskim tytyłem „Songlines’ Top of the World Album”. Lubelska grupa specjalizuje się w akustycznej fuzji muzyki cygańskiej, karpackiej, bałkańskiej, jazzu oraz innych gatunków, wykonywanej na tradycyjnych akustycznych instrumentach. Zaskakują błyskotliwymi połączeniami w stylu „bałkańskiego twista”, czy „rumuńskiego rock’n’rolla”.
Ze swoją charyzmatyczną wokalistką i wirtuozką skrzypiec Marią Natanson, która jako 15-latka porzuciła szkołę muzyczną i rodzinny dom, udając się w góry w poszukiwaniu żywej muzyki cygańskiej i karpackiej, Čači Vorba odniosła w ciągu ostatnich kilku lat duży europejski sukces. Zachodnioeuropejska prasa gatunku world-music okrzyknęła grupę mianem «jednego z najdoskonalszych i najbardziej dynamicznych zespołów folkowych z Europy Wschodniej» ostatniego czasu, zaś berlińska reedycja ich debiutu płytowego «True Speech» (Oriente Musik, 2010) otrzymała m.in. «Nagrodę Niemieckich Krytyków Fonograficznych», «Songlines’ Top of the World CD» (Wielka Brytania), #8 «World Music Charts Europe», szwedzką «Lira Gillar». Portal Folk24.pl zaliczył krążek do 10 najważniejszych polskich albumów folkowych minionej dekady. Nowy album «Tajno Biav — Secret Marriage» (Oriente Musik, 2011) spotykał się z entuzjastycznym przyjęciem dziennikarzy i fanów z Europy i Ameryki. Čači Vorba ma na koncie ponad 250 koncertów w 14 krajach. Čači Vorba ma na koncie prawie 400 koncertów w 19 krajach. W ubiegłym roku grupa debiutowała m.in. w Wlk. Brytanii na legendarnym festiwalu WOMAD, utworzonym ponad 25 lat temu z inicjatywy słynnego artysty Petera Gabriela. Koncert ten transmitowany był przez radio BBC3.

Bilet: 10 zł

Powiązane:

Dom Kultury LSM