W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Koncert Čači Vorba
Data rozpoczęcia 2015-12-23
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Sala widowiskowa Domu Kultury LSM w Lublinie, ul. K. Wallenroda 4a
Organizator Dom Kultury LSM w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału 10 zł
Kategoria Koncert

Koncert żywiołowej muzyki cygańskiej, karpackiej i bałkańskiej najlepszego zespołu folkowego z Europy Wschodniej.

Čači Vorba (czaczi worba) to jeden z najbardziej uhonorowanych za granicą polskich wykonawców ostatnich kilku lat, wyróżniony polskim „Folkowym Fonogramem Roku” oraz brytyjskim tytyłem „Songlines' Top of the World Album”. Lubelska grupa specjalizuje się w akustycznej fuzji muzyki cygańskiej, karpackiej, bałkańskiej, jazzu oraz innych gatunków, wykonywanej na tradycyjnych akustycznych instrumentach. Zaskakują błyskotliwymi połączeniami w stylu „bałkańskiego twista”, czy „rumuńskiego rock'n'rolla”.

Ze swoją charyzmatyczną wokalistką i wirtuozką skrzypiec Marią Natanson, która jako 15­latka porzuciła szkołę muzyczną i rodzinny dom, udając się w góry w poszukiwaniu żywej muzyki cygańskiej i karpackiej, Čači Vorba odniosła w ciągu ostatnich kilku lat duży europejski sukces. Zachodnioeuropejska prasa gatunku world­music okrzyknęła grupę mianem «jednego z najdoskonalszych i najbardziej dynamicznych zespołów folkowych z Europy Wschodniej» ostatniego czasu, zaś berlińska reedycja ich debiutu płytowego «True Speech» (Oriente Musik, 2010) otrzymała m.in. «Nagrodę Niemieckich Krytyków Fonograficznych», «Songlines' Top of the World CD» (Wielka Brytania), #8 «World Music Charts Europe», szwedzką «Lira Gillar». Portal Folk24.pl zaliczył krążek do 10 najważniejszych polskich albumów folkowych minionej dekady. Nowy album «Tajno Biav — Secret Marriage» (Oriente Musik, 2011) spotykał się z entuzjastycznym przyjęciem dziennikarzy i fanów z Europy i Ameryki. Čači Vorba ma na koncie ponad 250 koncertów w 14 krajach. ČačiVorba ma na koncie prawie 400 koncertów w 19 krajach. W ubiegłym roku grupa debiutowała m.in. w Wlk. Brytanii na legendarnym festiwalu WOMAD, utworzonym ponad 25 lat temu z inicjatywy słynnego artysty Petera Gabriela. Koncert ten transmitowany był przez radio BBC3.


MARIA NATANSON jest «znakiem firmowym Čači Vorba»*. Utalentowana wokalistka i wirtuoz skrzypiec, przez niektórych określana mianem «najbardziej rozpoznawalnego głosu polskiej sceny folkowej ostatnich kilku lat», jest współzałożycielką i solistką grupy Čači Vorba. Obok znajomo­ ści bogatego repertuaru pieśni tradycyjnych, Maria jest również autorką tekstów pieśni w języku romskim, zarejestrowanych ostatnio przez zespół na albumie Tajno Biav – Secret Marriage. Opowiadają one o miłości, Bogu, poszukiwaniu utraconych korzeni oraz pozycji kobiety w tradycyjnych społecznościach. Jej silny, charyzmatyczny głos, gorąco przyjmowany przez międzynarodową publiczność oraz silne oddanie muzyce rysują obraz niezwykłego wschodnioeuropejskiego artysty.
W ciągu zaledwie kilku lat aktywności scenicznej zdążyła nagrać 5 dobrze przyjętych albumów CD, zostać laureatką największego polskiego konkursu muzyki folkowej (Festiwal Polskiego Radia «Nowa Tradycja», 2006 r. z zespołem Čači Vorba), otrzymać tytuł «młodej lubelskiej artystki roku» w konkursie «Żurawie 2009», a także zagrać kilkaset koncertów w wielu krajach.
Pochodzi z rodziny o wielopokoleniowej tradycji muzycznej. Formalną edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 6 lat, ale ze względu na muzykę tradycyjną mając 15 lat przerwała naukę i wyjecha­ła w Karpaty. Tam nauczyła się setek melodii i pie­ śni w dziesiątkach języków i dialektów, jakie odnaleźć można na ogromnym, wielokulturowym obszarze Karpat. W trakcie kilkuletniej wędrówki w poszukiwaniu żywej muzyki podpatrywała swoich pierwszych mistrzów – naturszczyków, grała z wieloma znanymi muzykami i zespołami. Mieszkając przez prawie rok w romskiej osadzie w Czarnej Górze, nawiązała przyjaźń i współpracę z Teresą Mirgą i zespołem Kałe Bała. Dziś jej charakterystyczny, mocny głos oraz niekwestionowana wirtuozeria w grze na instrumentach smyczkowych zachwycają zarówno romską, jak i nieromską publiczność. * ­ cytaty z artykułów prasowych Śpiewa niemal od niechcenia, po prostu, głosem niezwykle silnym, niesamowicie czystym, charyzmatycznie, wzruszająco, naturalnie i szczerze. Jej wokal nie ma słabych stron. Podejrzewam, że zawarła pakt z diabłem.

Powiązane:

Dom Kultury LSM