W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert „Artur Dutkiewicz Quartet”

Koncert „Artur Dutkiewicz Quartet”
Data rozpoczęcia 2022-02-03
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Centrum Spotkania Kultur, plac Teatralny 1
Udział Płatny
Koszt udziału 40/50 zł
Kategoria Koncert

Koncert dedykowany jest legendzie polskiego jazzu, najwybitniejszemu polskiemu saksofoniście - Tomaszowi Szukalskiemu.
Nowy projekt Artura Dutkiewicza – pianisty, który przez 25 lat był nieodłącznym partnerem muzycznym i przyjacielem saksofonisty, przybliża niezwykle barwną i charyzmatyczną postać wielkiego artysty.

Wystąpią muzycy, którzy przez 10 lat tworzyli jego ostatni zespół – Kwartet Tomasza Szukalskiego oraz znakomity Radek Nowicki na saksofonie.
Program obejmuje utwory wykonywane w latach 90-tych przez Kwartet Tomasza Szukalskiego oraz utwory Artura Dutkiewicza napisane dla przyjaciela.
Podczas koncertu wyświetlane są zdjęcia z różnych okresów działalności saksofonisty.

Skład zespołu: 

  • Artur Dutkiewicz - fortepian
  • Radek Nowicki - saksofon tenorowy
  • Adam Kowalewski - kontrabas
  • Krzysztof Dziedzic - perkusja

TOMASZ SZUKALSKI (1943 - 2012) – legenda polskiego jazzu, najwybitniejszy polski saksofonista tenorowy, postać charyzmatyczna i niezwykle barwna. Jego charakterystyczny, odznaczający się ogromną siłą i ekspresją dźwięk saksofonu, tworzący indywidualny styl, zabrzmiał na ponad 100 polskich i europejskich nagraniach płytowych. Współpracował z takimi gwiazdami jak Tomasz Stańko, Edward Vesalla, Terje Rypdal, Palle Daniellson, Dave Holland, Józef Skrzek, Zbigniew Namysłowski, Wojciech Karolak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Czesław Niemen, Tadeusz Nalepa.

Połączenie słowiańskiej śpiewności i ciepła oraz buntowniczej drapieżności w grze były odzwierciedleniem jego niezwykle barwnej osobowości. Jego muzyka była i jest inspiracją dla wielu instrumentalistów w Polsce i na świecie.

Ostatnim stałym zespołem Tomasza Szukalskiego był kwartet w składzie: Artur Dutkiewicz, Adam Kowalewski, Krzysztof Dziedzic. Występowali razem przez ponad 10 lat. W 2008 roku Kwartet odbył ostatnią trasę koncertową (12 koncertów), rozpoczynając w Polsce i docierając aż na Syberię: od Orenburga, przez Krasnojarsk, Irkuck aż do Ułan Ude, pod granicę z Mongolią.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej