W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Koncert - Kasa Chorych
Data rozpoczęcia 2011-06-25
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a
Kategoria Koncert

Koncert legendy polskiego blues-rocka.

Zespół tworzą:
Jarosław Tioskow - gitara, slade, śpiew, harmonijka
Michał „Cielak” Kielak - harmonijka
Grzegorz Kluczyński - gitara
Marek Szerszyński - gitara basowa
Mirosław Wiechnik - perkusja

Zespół należy do grona najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki (nie tylko bluesowej). W połowie lat osiemdziesiątych swoją muzyką przyczynili się do tego, że polski blues nabrał nowego, świeżego wymiaru. To dzięki Kasie Chorych muzyka bluesowa rozbrzmiewała na najważniejszych festiwalach rockowych w Polsce.
Zespół został założony w 1975 roku przez grającego na harmonijce ustnej Ryszarda „Skibę” Skibińskiego i gitarzystę Jarosława Tioskowa. Początkowo grali w małych klubach Białegostoku. Przełomowym dla działalności Kasy Chorych okazał się rok 1978. Udział w najważniejszych polskich festiwalach rockowych, pierwsze nagrody i wyróżnienia oraz wręcz entuzjastyczne przyjęcie przez publiczność spowodowało ogólnokrajową popularność. W 1978 roku zespół dokonał pierwszych nagrań dla lokalnego radia. W 1980 roku wydany zostaje debiutancki singiel z utworami „Blues chorego” i „Szalona Baśka”, który to, dostarczony prywatnymi kanałami do USA, uplasował się na III miejscu w dorocznej ankiecie radiostacji WRJC-FM 91 w Baltimore, ustępując jedynie płytom Alberta Collinsa i Muddy'ego Watersa, a dystansując "Rock Me Baby" B. B. Kinga. Wielkim ciosem dla wszystkich miłośników bluesa była tragiczna śmierć Ryszarda „Skiby” Skibińskiego, który zmarł 4 czerwca 1983 roku po przedawkowaniu narkotyków. W 1984 roku wydana zostaje pierwsza płyta długogrająca zespołu pod tytułem „Ryszard „Skiba” Skibiński 1951-1983” zawierająca najbardziej znane utwory Kasy Chorych. Zespół pod koniec 1984 roku zawiesił działalność. Pomimo tego muzycy pozostali aktywni udzielając się w różnych formacjach i projektach. W 1992 roku muzycy skrzyknęli się na powrót pod wodzą Jarosława Tioskowa. W kwietniu 2009 roku płyta „Koncertowo!” otrzymała statuetkę Fryderyka 2009, a Michał Kielak został najlepszym harmonijkarzem według ankiety Blues-Top.

Powiązane:

Dom Kultury LSM