W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert: Krzysztof Herdzin "Impressions on Paderewski"

Koncert: Krzysztof Herdzin "Impressions on Paderewski"
Data rozpoczęcia 2023-04-12
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Teatr Stary w Lublinie, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału I-50 zł, II-40 zł, III-25 zł, IV stojące-20 zł
Kategoria Koncert

Krzysztof Herdzin to kompozytor, aranżer i pianista, a te trzy talenty stale przeplatają się w jego imponującym dorobku. Tym razem usłyszymy Herdzina-pianistę. W tej roli współpracował z takimi gigantami, jak np. Zbigniew Namysłowski. Od lat prowadzi także własne trio. Największym wyzwaniem jest jednak dla pianisty występ solowy, a taki właśnie jest najnowszy projekt artysty „Impressions of Paderewski”. Tytuł ujawnia program recitalu – Krzysztof Herdzin wykona utwory Ignacego Jana Paderewskiego we własnym, jazzowym ujęciu na fortepian solo, m.in. popularny „Menuet G-dur”.

Daniel Wyszogrodzki, kurator programu muzycznego w Teatrze Starym w Lublinie

Każde opracowanie na jazzowo muzyki klasycznej jest dla mnie wielkim wyzwaniem, ale i przyjemnością. Jako klasycznie wykształcony pianista, który przeszedł wszystkie szczeble muzycznej edukacji zakończonej dyplomem w bydgoskiej Akademii Muzycznej, w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, cały jestem stworzony z tej muzyki, z jej estetyki, frazowania, barw i nastrojów. Bardzo często i wręcz organicznie sięgam do tego fundamentu komponując muzykę współczesną, czy improwizując na jazzowo.

Postać Ignacego Jana Paderewskiego i jego muzyka są mi doskonale znane od lat, ucieszyłem się więc niezmiernie otrzymując propozycję stworzenia projektu z dziełami tego wybitnego kompozytora i pianisty w oryginalnym, jazzowym ujęciu na fortepian solo. To moja ulubiona forma wypowiedzi i grając solowe recitale z jazzowymi utworami, czy własnymi "impresjami" na tematy Chopina, Komedy czy Stańki, poruszam się po nieograniczonym stylistycznie wszechświecie muzyki, sięgając bez zastanowienia do muzyki polifonicznej, romantycznej, dodekafonicznej, filmowej, jazzowej czy eksperymentalnej.
 

Krzysztof Herdzin o "Impressions on Paderewski"

Premiera recitalu odbyła się 23 listopada 2019 roku podczas XI Międzynarodowego Festiwalu im. Ignacego Jana Paderewskiego w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. W listopadzie 2020 nakładem firmy fonograficznej Anaklasis działającej pod szyldem PWM, ukazała się płyta CD z zapisem tego koncertu pt. "Krzysztof Herdzin - Impressions on Paderewski". Premiera płyty miała miejsce 6 listopada 2020 roku.

"Impressions on Paderewski”

Menuet G-dur op. 14 nr 1
Legenda As-dur op. 16 nr 1
Nokturn B-dur op. 16 nr 4
Temat z Fantazji polskiej gis-moll op. 19
Temat z III części (Finale. Allegro molto vivace) Koncertu fortepianowego a-moll op. 17

Krzysztof Herdzin to profesor doktor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent. Urodził się w Bydgoszczy w 1970 roku, gdzie ukończył Akademię Muzyczną. Jako jeden z nielicznych artystów łączy działalność na polu muzyki klasycznej i jazzowej, teatralnej, filmowej, a także pop, dzięki czemu może poszczycić się imponującym dorobkiem. Ma na swoim koncie wykonania koncertów fortepianowych z orkiestrą, nagrania płytowe a także koncerty muzyki kameralnej. Współpracował prawie ze wszystkimi największymi polskimi gwiazdami piosenki; w latach 90-tych grał w kwartecie Jana Ptaszyna Wróblewskiego, przez 6 lat był pianistą kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego, w latach 2002-2012 występował w duecie z Edytą Geppert, przez dziewięć lat ściśle współpracował z Anną Marią Jopek jako pianista i aranżer. Ma na swoim koncie ponad 200 płyt CD, w tym 22 autorskich. Jest posiadaczem 19 Złotych i 4 Platynowych Płyt dla Aranżera. Jest autorem orkiestracji muzyki Jana A.P. Kaczmarka do filmu „Finding Neverland”, nagrodzonej Oscarem w 2005. Dyrygował ponad 40 orkiestrami, wśród nich: Academy of St. Martin in the Fields, Narodową Orkiestrą Belgii, Zhejiang Symphony Orchestra, Orkiestrą "Wirtuozi Lwowa", NOSPR, Sinfonią Varsovią, Sinfonią Iuventus, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, AUKSO. W dorobku kompozytorskim posiada szereg współczesnych utworów na różne składy instrumentalne. Jego płyty były wielokrotnie nominowane do nagrody Fryderyka w kategorii muzyka współczesna. Jest laureatem Fryderyka 2012 (jazzowy kompozytor/aranżer roku), Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach w 1993 r., dziewięciokrotnie w ankiecie czytelników Jazz Forum „Jazz Top” wybierany aranżerem roku. W 2015 r. został odznaczony Srebrnym Medalem “Gloria Artis”.

Bilety: I-50 zł, II-40 zł, III-25 zł, IV stojące-20 zł 

Parter i loże sali widowiskowej wyposażone są w pętlę indukcyjną.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej