W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Koncert: Krzyż i Orzeł
Data rozpoczęcia 2018-09-09
Godzina rozpoczęcia 19:15
Miejsce Kościół Rektoralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Zwycięskiej w Lublinie przy ul. Narutowicza 6
Udział Bezpłatny
Kategoria Koncert

Koncert pt. "Krzyż i Orzeł" w wykonaniu Bogusława Morki (wybitnego polskiego tenora operowego) z towarzyszeniem orkiestry kameralnej Alla Vienna pod dyrekcją prof. Adama Manijaka oraz gościnnym udziałem Emilii Zielińskiej – sopran i Mariusza Ruty – tenor z okazji lubelskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność" obejmującego utwory muzyczne z najnowszej płyty Artysty pt. „Krzyż i Orzeł”.

Bogusław Morka jest absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie, w klasie śpiewu profesora Michała Szopskiego. Już na trzecim roku studiów zaproponowano mu współpracę z Teatrem Wielkim w Warszawie. W 1984 roku zadebiutował partią Artura w "Łucji z Lammermoor" G. Donizettiego, a w dwa lata później dostał wspaniałą szansę zaśpiewania głównej partii tenorowej Kazimierza w operze "Hrabina" - Stanisława Moniuszki. Wkrótce spełniło się jego marzenie - zaśpiewał partię Alfreda w "Traviacie" i Pinkertona w "Madame Butterfly". W 1992 roku Bogusław Morka został zaproszony jako jedyny polski tenor do udziału w koncercie "Serce za Serce" u profesora Zbigniewa Religi w Zabrzu, gdzie bohaterem tego wieczoru był wielki tenor Placido Domingo, z którym zaśpiewał duet Macduffa i Malcolma z opery "Macbeth" G. Verdiego. Ogromną popularność Bogusław Morka zdobył także jako wspaniały odtwórca kilku świetnych premier operetkowych na scenie Teatru Muzycznego "Roma" w Warszawie, gdzie wystąpił m.in. w "Baronie Cygańskim" - J. Straussa, "Księżniczce Czardasza" - E. Kalmana oraz "Ptaszniku z Tyrolu" - C. Zellera.

Z powodzeniem koncertuje na scenach Austrii, Belgii, Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpani, Australii. Można go usłyszeć i zobaczyć na koncertach w całej Polsce; jest stałym bywalcem wielu festiwali muzycznych, a w szczególności Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy.

Liczne nagrody takie jak: Złota Muza Polskich Nagrań, Złoty Krzyż Zasługi, Polonia Restituta, Honorowa Złota Malwa czy nagroda Zasłużony dla Miasta Warszawy za wybitne osiągnięcia artystyczne, są wyrazem podziwu dla jego sztuki wokalno-aktorskiej.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej