W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert Laureatów IX Miejskiego Konkursu Recytatorskiego

Koncert Laureatów IX Miejskiego Konkursu Recytatorskiego
Data rozpoczęcia 2015-11-23
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce Teatr H. Ch. Andersena w Lublinie, ul. Dominikańska 1
Organizator Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie ma zaszczyt zaprosić
Udział Bezpłatny
Kategoria Koncert

Laureaci konkursu zostali wyłonieni w dwóch etapach eliminacji, którym towarzyszyły warsztaty prowadzone przez znanych w środowisku recytatorskim: Kacpra Sulowskiego, Witolda Kopcia i Dorotę Lesiak.

 

Jednym z tekstów obowiązkowym przewidzianym do prezentacji jest wybrany utwór Elżbiety Cichli-Czarniawskiej, lubelskiej poetki, prozaiczki, eseistki, historyka literatury i krytyka, obchodzącej w tym roku osiemdziesiąte urodziny. W 2015 roku przypada również sześćdziesięciolecie debiutu artystki, gdyż pierwsze swoje wiersze opublikowała w „Tygodniku Powszechnym” w 1955 roku. Do tej pory wydała trzydzieści sześć książek, w tym ponad dwadzieścia zbiorów poetyckich. Ostatnio polsko-niemiecki dwujęzyczny wybór tolerancje wierszy w opracowaniu redakcyjnym Piotra Sanetry, w tłumaczeniu Karla Grenzlera w lubelskiej oficynie Norbertinum.

Warto dodać, że teksty poetyckie autorki Ruchomych stalorytów  ukazały się również w przekładzie na angielski, litewski i bułgarski. Twórczość ta osadzona głęboko w tradycji kultury, stanowi zadumę nad sensem ludzkiej egzystencji, gdzie człowiek widziany jest w całym universum - rodziny, przyrody - świecie zwierząt i roślin.

Często są to pytania natury filozoficznej i egzystencjalnej, gdzie trudno o łatwą odpowiedź. Równie ważne są w tym dorobku intelektualny namysł, jak i współodczuwanie, empatia, cała emocjonalna sfera przeżywania. Stąd też dokonania lubelskiej  poetki zestawiane są z twórczością Wisławy Szymborskiej, Ludmiły Marjańskiej czy Zbigniewa Herberta, gdzie wędrówce przez życie towarzyszą; nieodłączne cierpienie, przeplatanie się racjonalnego z nieracjonalnym i to co poznawalne z tym co umyka ludzkiemu poznaniu.

Autorka Zamurowanej dziupli opublikowała ponadto siedem tomów prozy, jako historyk literatury prace o twórczości Jalu Kurka, Władysława Sebyły i Zdzisława Łączkowkiego, w jej wyborze i ze wstępami ukazały się wiersze Kazimierza Wierzyńskiego i Juliana Tuwima. Znana jest również jako eseistka i krytyk literacki.


Pewną specyfiką organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną konkursów recytatorskich jest wyłanianie i przypominanie pisarzy związanych z Lublinem i Lubelszczyzną, w tym roku jest to Jubilatka Elżbieta Cichla-Czarniawska. Partnerami przedsięwzięcia są Teatr im. H. Ch. Andersena i Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją”, z którego wystąpi Teatr Panopticum ze spektaklem Obywatel S, według scenariusza i reżyserii Mieczysława Wojtasa i z muzyką Piotra Tesarowicza. Spektakl ten to poetycki obraz człowieka zagubionego i poszukującego własnej tożsamości w świecie schematów, norm, zakazów i nakazów. Bunt jaki się pojawia wobec konformistycznych   postaw   społecznych rysuje wprawdzie perspektywę odnowy otaczającego świata, ale pozostawia nas w niepewności i lęku przed nieznanym. Wszystkie swoje niepokoje młodzi aktorzy próbują oddać pełnymi ekspresji środkami scenicznymi  i  wyśpiewać  słowami  współczesnych poetów.
 

Fundatorem nagród i wyróżnień jest Dyrekcja Miejskiej Biblioteki Publicznej. Dodatkowo ufundowali nagrody Teatr im. Juliusza Osterwy i pizzeria Viva la pizza. Sponsorami Konkursu są również Muffiniarnia Katie's cupcake, Cukiernia Artystyczna Creamy, Zielony Talerzyk i cukiernia Lubelskiej Spółdzielni Spożywców SPOŁEM.

Interpretacje gimnazjalistów i uczniów szkół średnich oceniać będzie profesjonalne Jury w osobach: Romy Drozdówny (aktorki Teatru im. H. Ch. Andersena, reżyserki, scenarzystki i animatorki), Mieczysława Wojtasa (założyciela, kierownika artystycznego i reżysera Teatru Panopitcum) i Jorosława Zonia (redaktora Radia Lublin, monodramisty i recytatora).

 

Prezentacjom przysłuchiwać się będzie Jubilatka Elżbieta Cichla-Czarniawska. Widzowie jak co roku będą mogli wziąć udział w głosowaniu i przyznać własne wyróżnienie - Nagrodę Publiczności, która zostanie wręczona razem z wyróżnieniami i nagrodami w Konkursie i Nagrodą Instruktorską.
 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej