W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert: Marek Napiórkowski feat. Melanidis Orchestra "String Theory"

Koncert: Marek Napiórkowski feat. Melanidis Orchestra "String Theory"
Data rozpoczęcia 2022-05-11
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Teatr Stary w Lublinie, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału 20-100 zł
Kategoria Koncert

Numer jeden powraca ze sprawdzoną gitarą i eksperymentalnymi pomysłami. Numer jeden, bo Marek Napiórkowski już od dziesięciu lat zwycięża w plebiscycie magazynu Jazz Forum w kategorii najlepszego gitarzysty. Ale Marek Napiórkowski to nie tylko „pierwsza gitara III RP”. To także oryginalny, utalentowany kompozytor, jak również twórca stale wyznaczający sobie nowe zadania, zaskakujący odkrywczymi pomysłami. Jego najnowsza kompozycja zatytułowana „String Theory” to siedmioczęściowa suita na gitarę improwizującą, sekcję rytmiczną oraz kameralną orkiestrę smyczkową. „To ziszczenie mojego muzycznego marzenia – zwierzył się nam gitarzysta. Pragnienia, by stworzyć muzykę łącząca świat jazzowych improwizacji z pięknym brzmieniem instrumentów smyczkowych”. Na koncercie soliście towarzyszyć będzie młoda Melanidis Orchestra oraz Max Mucha (kontrabas) i Michał Bryndal (perkusja).
Daniel Wyszogrodzki

Marek Napiórkowski w każdym swoim projektem szuka nowych wyzwań brzmieniowych. Przy płycie „Hipokamp” sięgnął po elektroniczne brzmienia, przy płycie „Up!” po instrumenty dęte drewniane, przy „Celuloidzie” i „Wolno” wykorzystał wyłącznie instrumenty akustyczne. Brzmieniowym sercem płyty „String Theory” jest orkiestra smyczkowa, która nie jest tłem do gitarowych improwizacji, ale równoprawnym partnerem, gdyż kompozycje od początku były tworzone na ten unikatowy i rzadko spotykany skład. Za orkiestrację odpowiada nagradzany nagrodami Fryderyk, wybitny aranżer Nikola Kołodziejczyk. Już na etapie kompozycji Napiórkowskiemu towarzyszyła myśl, by stworzyć niespotykane uprzednio w jego muzyce rozwiązania harmoniczno-melodyczne. Efektem jest pełna kolorów, oryginalnie i intrygująco brzmiąca muzyka.

„Projekt „STRING THEORY” to ziszczenie mojego muzycznego marzenia; pragnienia, by stworzyć muzykę łączącą świat jazzowych improwizacji z pięknym brzmieniem instrumentów smyczkowych. Od początku myśląc o projekcie, chciałem stworzyć muzykę, w której orkiestra smyczkowa nie jest elementem dodanym do naszych jazzowych harców, ale jest równorzędnym partnerem, zarówno koncepcyjnie, jak i sonorystycznie. Ogromną przyjemność sprawia mi muzykowanie z orkiestrą smyczkową i moim trio. Tytułowa teoria strun mówi m.in. o tym, że materia składa się z drgań, czyli wibracji. W muzyce, którą wspólnie wykonujemy wibrują nie tylko liczne struny, ale także serca muzyków i, w co mocno wierzę, także serca słuchaczy nie pozostaną odporne na inspirujące drgania”.
Marek Napiórkowski

Premiera albumu „String Theory” odbędzie się w roku 2022.

Artyści, którzy wystąpią podczas koncertu:

Marek Napiórkowski jest czołowym polskim gitarzystą i kompozytorem. Od wielu lat realizuje się jako artysta wszechstronny, budując jednocześnie własny, niepowtarzalny język muzyczny. Trudny do zaszufladkowania – z każdym nowym przedsięwzięciem zabiera nas w coraz ciekawsze, intrygujące światy muzyczne, przypieczętowując je marką unikatowego brzmienia.
Od początku swojej kariery pojawia się na szczytach polskich rankingów, a nieprzerwanie od 2012 roku, głosami czytelników Jazz Forum, wybierany jest Jazzowym Gitarzystą Roku. Doceniany przez branżę i krytyków muzycznych - trzynastokrotnie nominowany, a w 2019 uhonorowany statuetką Nagrody Muzycznej FRYDERYK. Laureat nagrody Mateusze Trójki 2018 za album „WAW-NYC”, przyznawanej przez Program III Polskiego Radia. Wyróżniony za muzykę do filmu „Miłość i puste słowa” w reżyserii Małgorzaty Imielskiej podczas 48. Lubuskiego Lata Filmowego – Łagów 2019.
Realizuje się także jako kompozytor muzyki teatralnej. Od grudnia 2017 roku prowadził autorską audycję „Dźwięki nieoczywiste” na antenie radia Chilli Zet, obecnie jest gospodarzem audycji „Napiór w eterze” na antenie Radia Nowy Świat.
Napiórkowski nagrał ponad 150 płyt z różnymi wykonawcami, w tym kilkanaście autorskich. Koncertował w Japonii, USA, Meksyku, Brazylii, Kanadzie, Indonezji, Chinach, Rosji i większości krajów Europy.

Melanidis Orchestra to kameralna orkiestra smyczkowa, która powstała w 2012 roku z inicjatywy skrzypka solisty i kameralisty Maksymiliana Grzesiaka. Początkowo zespół ten miał profil wyspecjalizowanej orkiestry studyjnej, zajmującej się nagrywaniem wszelakiej muzyki w studiach nagraniowych, jednak szybko Melanidis Orchestra rozpoczęła również działalność koncertową. Misją Orkiestry jest propagowanie kameralnej muzyki klasycznej, prezentowanie słuchaczom jej piękna oraz różnorodności emocji z niej płynących. Artyści wykonują koncerty kameralne z repertuarem najpiękniejszych dzieł wybitnych kompozytorów różnych epok, od baroku po muzykę współczesną, ale również koncerty muzyki rozrywkowej, filmowej i jazzowej. Melanidis Orchestra to orkiestra grająca bez dyrygenta, prowadzona przez koncertmistrza od pulpitu. Orkiestra składa się z piętnastu znakomitych muzyków, solistów i kameralistów, absolwentów wyższych uczelni muzycznych w Polsce, z których każdy posiada wieloletnie, bogate doświadczenie w działalności koncertowej na scenie polskiej i zagranicznej.

Max Mucha, kontrabasista jazzowy, aktywny zarówno na polskiej jak i europejskiej scenie muzycznej. Współpracował bądź współpracuje z takimi muzykami, jak: Dominik Wania, Adam Pierończyk, Chris Scott, Mateusz Pospieszalski, Maciej Obara, Kuba Płużek, Elias Stemeseder, Max Andrzejewski, SBB, czy Joanna Duda. Występował na wielu europejskich festiwalach, m.in. Montreux Jazz Festival, London Jazz Festival, Vancouver Jazz Festival, Jazzfest Berlin, Moers Festival, Tel Aviv Jazz Festival czy Warsaw Summer Jazz Days. Laureat wielu nagród na europejskich festiwalach, takich jak: Jazz Hoileaart w Belgii, Getxo Jazz w Hiszpanii czy Jazz Juniors.

Michał Bryndal, perkusista posługujący się głównie techniką uderzania specjalnie wyprofilowanymi kawałkami drewna w przedmioty wykonane z mieszanki metalu, drewna i tworzyw sztucznych generując w ten sposób dźwięk. Od maja 2011 roku na stałe współpracuje z zespołem Voo Voo oraz trio Stryjo. Brał też udział w wielu solowych projektach pianisty i kompozytora Nikoli Kołodziejczyka, współpracuje również z wokalistką Moniką Borzym. Występował z takimi wykonawcami jak: Maciej Obara, Organek, Zbigniew Wodecki, Leszek Możdżer, Mariusz Lubomski, Jacaszek, Vienio, Artur Andrus, Maria Peszek, Sorry Boys, Staszek Wielanek, O.S.T.R., Ewa Bem, Krystyna Prońko, Fisz, Lech Janerka, Paweł Domagała, Kękę, Adam Bałdych, Mietek Szcześniak, Andrzej Olejniczak, Adzik Sendecki, Mela Koteluk, Wojtek Mazolewski, Jimek.

Bilety: I - 100 zł, II - 85 zł, III – 50 zł, stojące - 20 zł
Każda osoba, która nabyła bilet na wydarzenie podlega obowiązkowi dostosowania się do wymogów i regulacji związanych z epidemią COVID-19, obowiązujących w dniu wydarzenia.