W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert Muzyki Białoruskiej ǀ Yegor Zabelov Solo, NaviBand, Isna Trio, Ana Zhdanova

Koncert Muzyki Białoruskiej ǀ Yegor Zabelov Solo, NaviBand, Isna Trio, Ana Zhdanova
Data rozpoczęcia 2021-10-04
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 5a – sala widowiskowa.
Udział Bezpłatny
Kategoria Koncert

Wydarzenie Towarzyszące Kongresowi Współpracy Transgranicznej Lublin 2021
Wydarzenie jest częścią akcji Lublin solidarny z Białorusią! #LublinSolidarnyZBiałorusią

Podczas koncertu w Warsztatach Kultury w Lublinie wystąpią białoruscy artyści, którzy musieli opuścić swój ojczysty kraj i kontynuują karierę muzyczną w Polsce. Usłyszymy Yegora Zabelova Solo, Navi Band, Isna Trio oraz Anę Zhdanovą, którzy zaprezentują różnorodne oblicza współczesnej muzyki białoruskiej.

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność przyjścia.
Wydarzenie w formule hybrydowej. Transmisja live z koncertu będzie dostępna na kanale YouTube Warsztatów Kultury.
Koncert prowadzą: Waliaryna Kustawa oraz Igor Kulej
Współorganizatorzy: Miasto Lublin, Warsztaty Kultury w Lublinie, Czasopismo Kultura Enter
Partner: Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Bug

ARTYŚCI:

Yegor Zabelov Solo - jeden z najbardziej oryginalnych akordeonistów w Europie Wschodniej, a także kompozytor, autor muzyki do spektakli teatralnych i filmów. Jego muzykę można określić jako eksperymentalną mieszankę akordeonu, awangardy, jazzu i dźwięków neoklasycznych. Po występach w całej Europie (m.in. w duecie Gurzuf) Yegor skupił się na karierze solowej. Najbardziej inspiruje go twórczość takich tuzów muzyki minimalistycznej jak Philip Glass, Steve Reich, Michael Nyman, Arvo Pärt, fiński eksperymentalny akordeonista Kimmo Pohjonen czy trio jazzowe Esbjörn Svensson Trio.

NaviBand - białoruski zespół indiepopowy założony na początku 2013 roku. Zyskał popularność na międzynarodowej arenie, reprezentując Białoruś w 62. Konkursie Piosenki „Eurowizja” w 2017 roku. Zespół wielokrotnie występował w Rosji, na Łotwie, Ukrainie, w Czechach oraz Polsce. W 2020 roku podczas protestów w Białorusi duet opublikował dwa utwory, mające na celu wsparcie protestujących: „Inszymi” („Innymi”) oraz „Diewoczka w biełom” („Dziewczynka ubrana na biało”), poświęcona protestującym kobietom.

Isna Trio - W skład zespołu wchodzi trzech doświadczonych białoruskich muzyków: Siarhej Douhaszau (Vuraj), Alexej Varsoba (Port Mone, rozdIlovI) i Andrej Jewdokimow (Diafilm Live), którzy wyemigrowali ze swojego kraju w latach 2019-2021. W Isna Trio łączą współczesną poezję z onirycznymi brzmieniami i białoruskim folklorem. Kompozycje zespołu inspirowane są m.in. wierszami Tamása Jónása (Węgry), Agaty Jabłońskiej (Polska) oraz Dainiusa Dirgėli (Litwa).

Ana Zhdanova - Białoruska piosenkarka, która wykonuje nostalgiczną muzykę z domieszką tanecznych nut rodem z lat 90. i dwutysięcznych. Ana rozpoczęła karierę muzyczną jako gitarzystka, a kontynuowała działalność jako producentka, poszerzając swoje muzyczne horyzonty. Muzyka Any jest uniwersalna, każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Najważniejszy w jej kompozycjach muzycznych pozostaje głos, który subtelnie unosi się w momentach wspomnień i smutku. Każda piosenka Any jest przepełniona znaczeniem, a tekst przenosi słuchacza w inny świat, w którym nie ma miejsca na napięcie i codzienność. Wszyscy bohaterowie jej piosenek to marzyciele, obserwujący życie z zewnątrz. Najbardziej znane projekty muzyczne Any to LILAC, Bonehider, Lily of the Valley $ Sugar.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej