W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Koncert pasyjny
Data rozpoczęcia 2017-04-07
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Sala koncertowa Filharmonii Lubelskiej, ul. M. Curie-Skłodowskiej 5
Organizator Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału 50, 40 ,30 zł
Kategoria Koncert

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej
Lwowski Chór Akademicki „Dudaryk”
Dmytro Kacał – przygotowanie chóru 
Chór Filharmonii im. H. Wieniawskiego „Lutnia Lubelska”
Elżbieta Krzemińska – przygotowanie chóru
Paulina Boreczko-Wilczyńska – sopran 
Jan Jakub Monowid – kontratenor 
Aleksander Kunach – tenor
Arkadiusz Anyszka – bas
Jerzy Butryn – bas
Dawid Jarząb – dyrygent 

Program:

J. S. Bach – Pasja według św. Mateusza BWV 244

W przededniu Świąt Wielkiej Nocy proponujemy Państwu wysłuchanie największego muzycznego pomnika Męki Pańskiej – Pasji wg św. Mateusza. Jan Sebastian Bach napisał ją bardziej z potrzeby serca, niż służbowych obowiązków. Sięgnął po olbrzymi, zróżnicowany zespół wykonawczy; dwa chóry, dwie orkiestry i solistów tworząc dzieło w nowym, oratoryjnym stylu. Całość tworzy ponad 20 scen składających się na trzy wielkie obrazy – Chrystus ze swymi uczniami i Ostatnia Wieczerza, Chrystus na Górze Oliwnej oraz pojmanie, śmierć i złożenia do grobu. Trzon akcji stanowi biblijny tekst Ewangelisty Mateusza, w który Bach wplótł protestanckie chorały i teksty ulubionego poety Picandera.

Po raz pierwszy Pasję Mateuszową wykonano 15 kwietnia 1727 roku i nie wywołała entuzjazmu. Z małymi poprawkami wykonał ją Bach jeszcze trzykrotnie, potem aż do odkrycia przez Feliksa Mendelssohna dzieło przeleżało w archiwach.

Wielka Pasja przyćmiewa wszystkie inne bachowskie opracowania biblijne historii pasyjnej, ale ze wzglądu na ogromne rozmiary i wymagania wykonawcza, wyrafinowanie kompozytorskie i mistrzostwo techniczne, a także potężny i przejmujący ładunek wyrazowy, pozostawia daleko w tyle wszystko co było przyjęte czy wyobrażalne w muzyce religijnej tamtych czasów (Christoph Wolff).

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej