W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Koncert: "Psalmy"
Data rozpoczęcia 2018-10-30
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Teatr Stary, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału I - 50 zł, II - 40 zł, III – 25 zł, stojące - 15 zł
Kategoria Koncert

Małgorzata Hutek - śpiew
Dominik Wania - fortepian

Atom String Quartet: 
Dawid Lubowicz - skrzypce
Mateusz Smoczyński - skrzypce
Michał Zaborski - altówka
Krzysztof Lenczowski - wiolonczela

Małgorzata Hutek jest absolwentką wydziału wokalistyki jazzowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Sama skomponowała muzykę do wybranych 12 Psalmów Dawidowych, a do współpracy zaprosiła wyłącznie zdobywców „Fryderyków” - czołówkę młodej, polskiej sceny jazzowej: pianistę Dominika Wanię oraz Atom String Quartet. Piękne aranżacje przygotował Nikola Kołodziejczyk. Projekt Psalmów to próba współczesnej interpretacji utworów, które powstały wiele wieków temu i po raz pierwszy mamy okazję posłuchać ich w jazzowej stylistyce.
Anna Drozd, kurator programu muzycznego w Teatrze Starym

Małgorzata Hutek w 2013 roku ukończyła Akademie Muzyczną w Katowicach na specjalności wokalistyka jazzowa w klasach: Anny Gadt oraz Grzegorza Karnasa. W trakcie studiów rozpoczęła współpracę z muzykami: Nikolą Kołodziejczykiem, Grzegorzem Masłowski oraz Michałem Kapczukiem, z którymi w 2014 roku nagrała swoją debiutancką płytę „Grounded In Love”. Na płycie znalazły się jej autorskie kompozycje. W roku 2012 otrzymała stypendium Marszałka Województwa Łódzkiego „Dla Młodych Kreatywnych” w kategorii Młody Twórca. W 2013 roku otrzymała nagrodę Prezydenta m. Łodzi dla Najlepszego Łódzkiego Jazzmana Grand Prix Melomani. W 2014 roku nagrała dla TVP Łódź autorski koncert „Życie jest chwilą”. Jej koncerty można było usłyszeć m.in. na festiwalu Miastograf w zabytkowym obiekcie EC1 w Łodzi, Geyer Music Factory Jej koncert odbył się również w roku 2011 w Filharmonii Łódzkiej z okazji Inauguracji Nowego Roku Kulturalnego Województwa Łódzkiego. Koncertowała na Jazz Jamboree 2013 w Warszawie, w projekcie United States of Beta. Uczestniczyła w wielu muzycznych projektach m. in. w Festiwalu Muzyki Filmowej w Łodzi, gdzie współpracowała z Krzysztofem Herdzinem oraz koncercie ku pamięci Bogusława Meca „Na pozór” realizowanym przez TVP. W 2016 roku wystąpiła na Jubileuszowym Koncercie w Teatrze Wielkim w Łodzi z okazji 85-lecia Radia Łódź i TVP Łódź.

Atom String Quartet to wiodący polski zespół jazzowy oraz jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych na świecie. Od momentu zdobycia Grand Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej, „tych czterech najsympatyczniejszych rzępajłów z siłą rażenia adekwatną do nazwy zespołu” (jak określił członków zespołu Jan „Ptaszyn” Wróblewski). Stale gości na największych europejskich festiwalach muzycznych, m.in.: Berliner Jazztage, Jazz Baltica, Leipziger Jazztage, Festival Veranos de la Villa Madrid,Gaume Jazz Festival, Jazz Jamboree, Ethno Jazz Festival czy Solidarity of Arts. W 2011 roku ukazała się płyta „Fade In”, która zdobyła nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk w kategorii „Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku”. Kolejny album, „Places”, wydany w 2012 roku nakładem wytwórni Kayax otrzymał Fryderyka w kategorii „Album Roku – Muzyka Jazzowa”. Ponadto Atom String Quartet otrzymał Grand Prix Stowarzyszenia „Melomani” w kategorii Nowa Nadzieja oraz Złote Gęśle na XV Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja”.
Zespół współpracował z takimi artystami jak: Bobby McFerrin, Vladislav „Adzik” Sendecki, Leszek Możdżer, Lars Danielsson, Zohar Fresco, Jerzy Maksymiuk, Urszula Dudziak, Natalia Kukulska, Kayah, Aga Zaryan, Janusz Olejniczak, Krzesimir Dębski, Adam Sztaba, Krzysztof Herdzin oraz Góralska Sebastiana Karpiela Bułecki.
Atom String Quartet tworzą skrzypkowie: Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, altowiolista – Michał Zaborski oraz wiolonczelista – Krzysztof Lenczowski.

Dominik Wania - pianista, muzyk sesyjny, pedagog. Zdobywca dwóch Fryderyków. W 2005 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie. W 2006 roku fundacja Helena przyznała mu stypendium Presidential Scholarship, które pozwoliło mu kontynuować naukę na wydziale jazzowym New England Conservatory of Music w Bostonie (USA) pod okiem m.in. Danilo Pereza, Allana Chasea, Jerry’ego Bergonziego. Podczas studiów w NEC był członkiem jednego z prestiżowych Honors Ensembles. Współpracuje i występuje ze znakomitościami polskiej i zagranicznej sceny jazzowej, jak np. Tomasz Stańko, Piotr Baron, Jacek Kochan, Maciej Sikała, Adam Pierończyk, Piotr Wojtasik, Grzegorz Nagórski, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Marcus Miller, Joey Baron, Lee Konitz czy David Liebman.
Koncertował w wielu krajach Europy, w Azji oraz w USA. Jest adiunktem w Katedrze Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz wykładowcą w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. W czerwcu 2013 roku nakładem wydawnictwa ForTune, ukazał się pierwszy autorski album Dominik Wania Trio RAVEL, prezentujący jazzowe opracowanie jednego z wybitnych dzieł fortepianowych Maurice’a Ravela Miroirs.