W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Koncert: Rykarda Parasol
Data rozpoczęcia 2014-04-09
Godzina rozpoczęcia 19:00
Kategoria Koncert

RYKARDA PARASOL – anielska lwica. Córka szwedzkiej emigrantki i polskiego Żyda ocalałego z Holocaustu, pochodzi z San Francisco. Od 2008 roku czaruje polską publiczność swoim „folk-noir”, który najczęściej porównywany jest do PJ Harvey, Black Heart Procession czy mrocznych ballad Nicka Cave’a. Jednak Rykarda Parasol to coś więcej niż piękna, smutna kobieta z gitarą za mikrofonem. Już od pierwszej, genialnej płyty „Our Hearts First Meet” pokazała własny, charakterystyczny styl. Tematy, które porusza w swoich piosenkach połączone z niezwykłą barwą głosu, metaliczną i ciepłą jednocześnie, przyprawiają o gęsią skórkę. Fascynujące zjawisko. Anna Drozd, kurator programu muzycznego w Teatrze Starym

Rykarda Parasol jest jedną z tych artystek, których muzyka zdaje się nie być zwykłą, wyrachowaną artystyczną kreacją, ale czymś, co w bardzo wyrazisty sposób pochodzi z samej głębi duszy. Ta urodzona w San Francisco wokalistka i multiinstrumentalistka o korzeniach polsko-żydowsko-szwedzkich (co tłumaczy jej oryginalne nazwisko – to nie pseudonim!) ze swoją twórczością wpisuje się w tradycję mrocznych, nastrojowych, pełnych poetyckości songów i ballad. Wymieniana jest jednym tchem z takimi muzycznymi osobistościami jak Nico, Patti Smith, PJ Harvey, Leonard Cohen, Tom Waits czy Lou Reed. Ze względu na swój głęboki i niski tembr głosu najczęściej porównuje się jej styl śpiewania do Nicka Cave'a, uznając ją nawet za jego żeński odpowiednik.

Nowy album artystki zatytułowany jest Against The Sun . Muzyczne tropy na tej płycie prowadzą w stronę amerykańskiej muzyki soul i francuskiego popu, a literacko odwołuje się ona – podobnie jak na poprzednich albumach – do osobistych przeżyć. Against The Sun ugruntowuje jej pozycję jako czołowej przedstawicielki sceny folk/rock noir i każdy, kto ceni twórczość Siouxie Sioux, Johnny’ego Casha czy Marianne Faithful powinien znaleźć tu coś dla siebie. A wielbiciele prozy Williama Faulknera czy poezji Christiny Rosetti powinni dokładnie wsłuchać się w teksty jej utworów.

Bilety: I - 50 zł, II - 40 zł, III - 30 zł

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej