W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Koncert symfoniczny
Data rozpoczęcia 2017-09-08
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Filharmonia im. H. Wieniawskiego w Lublinie, ul. M. Curie-Skłodowskiej 5
Organizator Filharmonia im. H. Wieniawskiego w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału 30, 25, 20 zł
Kategoria Koncert

Orkiestra Symfoniczna i Chór “Lutnia Lubelska” Filharmonii im. H. Wieniawskiego

Elżbieta Krzemińska - przygotowanie chóru
Ewa Wołoszkiewicz - sopran
Aleksandra Łukowska - mezzosopran
Nazar Lozynskyy - tenor
Andrzej Gładysz - baryton

Beata Halska Le Monnier – skrzypce
Bernard Le Monnier – dyrygent

Program:

  • G. Fauré -  Peleas i Melisanda op. 80
  • C. Saint-Saëns - III Koncert skrzypcowy h-moll op.61
  • B. Le Monnier - II Antyfona na temat Hildegardy z Bingen na głosy solowe, chór i orkiestrę (prawykonanie światowe)

Koncert zatytułowany Wersal w Lublinie przeniesie Państwa myśli do Francji, a ściślej skieruje je na francuską muzykę symfoniczną. Koncert rozpocznie się utworem reprezentanta narodowej muzyki francuskiej  G. Fauré. Usłyszycie Państwo wersję koncertową dramatu -  Peleas i Melisanda op. 80.  Klasyczny w swej prostocie i klarowności utwór nie pozbawiony jednak  ogromnej inwencji melodycznej sięgnie do najgłębszych pokładów muzycznej wrażliwości.

Profesorem gry na fortepianie Fauré był Camille Saint-Saëns, również wybitny francuski kompozytor, wirtuoz fortepianu i organów, a także dyrygent własnych utworów. W kolejności zabrzmi III Koncert skrzypcowy  tego kompozytora, w którym solową partię skrzypiec wykona znana i renomowana skrzypaczką, zamieszkałą na stałe we Francji Beata Halska Le Monnier - Artystaka ukończyła Conservatoire National Superieur de Musique w Paryżu, otrzymując premier prix  w klasie prof. Jean Fourniera. Jej rozwój artystyczny był kształtowany przez tak wybitnych pedagogów jak: J.Jankelewicz, H.Szeryng ,Y .Menuhin , S.Vegh, J.Gingold. Działalność koncertowa Beaty Halskiej jest promowana przez prestiżowe fundacje: Fundację Menuhina, Philippe Morris, Fondation de France oraz Fundację Kultury. Zapraszana przez międzynarodowe festiwale muzyczne m.in. w: Menton, Le Touquet, Montpellier, Bordeaux, Warszawską Jesień, Festiwal Mozartowski w Paryżu, Flaneries Musicales w Reims, Muzyka w Starym Krakowie. Ma na swoim koncie nagrania fonograficzne entuzjastycznie przyjęte przez międzynarodowe media.

Koncert poprowadzi wybitny francuski dyrygent i kompozytora Bernard Le Monnier, który wystąpi przed Państwem w obydwu rolach. W drugiej części wieczoru zabrzmi II Antyfona na temat Hildegardy z Bingen na głosy solowe, chór i orkiestrę - Bernarda Le Monnier, będąca prawykonaniem światowym.  Inspiracją do napisania utworu, stał się tekst i muzyka Antyfony Spiritus Sanctus vivificans vita napisanej przez św. Hildegardę z Bingen. Jedna z najbardziej niesamowitych średniowiecznych świętych wiązana jest przede wszystkim z orkiszem. Natomiast naukowcy podkreślają, że o wiele większe zasługi uczyniła dla teologii, filozofia a przede wszystkim muzyki.