W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Koncert symfoniczny
Data rozpoczęcia 2020-01-17
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Filharmonia Lubelska im. Henryka Wieniawskiego, ul. M. Curie-Skłodowskiej 5
Organizator Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego
Udział Płatny
Koszt udziału 30, 25, 20 zł
Kategoria Koncert

Wystąpi:

  • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej
  • Piotr Pławner – skrzypce, dyrygent

Program:

  • Philip Glass – II Koncert skrzypcowy „The American Four Seasons”
  • Franz Schubert – VI Symfonia C-dur D. 589


Niezwykły koncert symfoniczny z Piotrem Pławnerem – najwybitniejszym i najbardziej kreatywnym skrzypkiem swojej generacji, o którym sam Yehudi Menuhin powiedział, iż jest jednym z najbardziej obiecujących talentów nadchodzącej ery, laureatem wielu konkursów skrzypcowych, w tym X Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (1991), czy Międzynarodowego Konkursu w Monte Carlo im. H. Szerynga (1994). Wyjątkowość koncertu podkreśla fakt, iż solista będzie równocześnie dyrygentem orkiestry.
Jeden z nielicznych utworów reprezentujących tradycyjny gatunek muzyczny w twórczości amerykańskiego kompozytora Philipa Glassa – II Koncert skrzypcowy –  to dzieło łączące charakterystyczną dla niego estetykę muzycznego minimalizmu z elementami nawiązującymi do europejskiej tradycji muzycznej. Sam kompozytor uznał koncert za najbardziej teatralne i osobiste dzieło.
VI Symfonia C-dur Franza Schuberta, zwana „Małą” ze względu na odróżnienie od kolejnej VII Symfonii C-dur „Wielkiej”, stanowi ogniwo łączące młodzieńczą twórczość symfoniczną z dwoma dojrzałymi utworami tego gatunku. Utwór utrzymany w konwencji klasyków wiedeńskich został napisany w roku 1818 i zawiera już indywidualne cechy stylu kompozytorskiego Schuberta takie jak: usamodzielnienie instrumentów dętych, polifonizująca faktura przetworzenia, czy urozmaicona harmonika. Symfonia składa się z czterech części: Adagio. Allegro; Andante; Presto; Allegro moderato.