W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert Symfoniczny: Szymon i Adam Krzeszowiec

Koncert Symfoniczny: Szymon i Adam Krzeszowiec
Data rozpoczęcia 2020-02-21
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Filharmonia Lubelska im. Henryka Wieniawskiego, ul. M. Curie-Skłodowskiej 5
Organizator Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego
Udział Płatny
Koszt udziału 40, 30 zł
Kategoria Koncert

Wystąpi:

  • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej
  • Szymon Krzeszowiec – skrzypce
  • Adam Krzeszowiec – wiolonczela
  • Constantin Adrian Grigore – dyrygent

Program:

  • George Enescu – I Rapsodia rumuńska A-dur op. 11
  • Johannes Brahms – Koncert podwójny na skrzypce i wiolonczelę a-moll op. 102
  • Nino Rota – suita z baletu La strada

Podczas koncertu zabrzmi niezwykle popularna Rapsodia rumuńska A-dur nr 1 op. 11 (1901) rumuńskiego kompozytora – George’a Enescu (1881-1955). Niezwykle zdolny muzycznie Enescu od czasów wczesnego dzieciństwa zapisał się w historii muzyki jako najmłodszy student, nie będący jednocześnie pochodzenia austriackiego, przyjęty do Wiedeńskiego Konserwatorium (miał wtedy zaledwie 7 lat!). Zawrotna kariera młodego muzyka i kompozytora objawiła się licznymi koncertami przed wielkimi osobistościami (np. w wieku 10 lat zagrał koncert przed Cesarzem Franciszkiem Józefem). Ze względu na wczesne ukazanie się genialnych zdolności muzycznych Enescu może być porównywany chociażby z samym Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem.
Koncert podwójny na skrzypce i wiolonczelę Johannesa Brahmsa (1833-1897) – ostatnia kompozycja reprezentująca późniejszy, dojrzały styl kompozytora – została napisana dla przyjaciela, wybitnego skrzypka Josepha Joachima oraz wiolonczelisty Roberta Hausmanna. Utwór prawdopodobnie był aktem poprawienia przyjacielskiej relacji kompozytora i Joachima – stąd temat I cz., który nawiązuje do szczególnie lubianego przez Joachima Koncertu skrzypcowego a-moll Viottiego. Dzieło odznacza się charakterystyczną powściągliwością wyrazu i świadomą rezygnacją z brzmieniowej okazałości.
Wieczór wieńczyć będzie muzyka z baletu „La Strada” Giovanniego „Nino” Rota – włoskiego pianisty, dyrygenta, pedagoga, uchodzącego za tzw. „genialne dziecko” – bazująca na muzyce Nino Roty do słynnego filmu Federico Felliniego o tym samym tytule, przez krytykę określanego zgodnie arcydziełem światowego kina.