W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert z cyklu "Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną"

Koncert z cyklu "Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną"
Data rozpoczęcia 2015-11-24
Godzina rozpoczęcia 13:00
Miejsce Filia nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12
Organizator Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
Kontakt Zorganizowane grupy proszone są o wcześniejszy kontakt pod nr tel 81 466 62 02
Udział Bezpłatny
Kategoria Wykład

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na listopadowy koncert z cyklu "Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną". 

Śpiew to najbliższy człowiekowi sposób muzycznego wyrazu, bo wtedy on sam stanowi dla siebie - instrument. Tak przynajmniej było przez tysiące lat. XXI wiek jest pierwszym,
w którym zdecydowana większość ludzi nie śpiewa, przynajmniej w Polsce.
Przez stulecia kompozytorzy tworzyli całe tomy pieśni, które rozchodziły się błyskawicznie wśród publiczności. Kupowane, aby w domu, w którym najczęściej stał fortepian (wcześniej klawesyn czy klawikord) – śpiewać je dla siebie, dla rodziny i przyjaciół. Wokół tego instrumentu toczyło się w XIX w. życie towarzyskie, a salon bez fortepianu i pieśni obyć się nie mógł zupełnie.
W naszej najbliższej odsłonie Wtorków Bibliotecznych zabierzemy Państwa do takiego salonu, w którym zabrzmią najpiękniejsze pieśni polskich i niemieckich romantyków. Romantyzm to okres, który najbardziej upodobał sobie ten gatunek, bo w nim mógł najpełniej się  wypowiedzieć. Uczuciowość tego okresu wręcz domagała się – pieśni. I znalazło się kilku geniuszy takich jak Franz Schubert, Robert Schumann, czy nasz Stanisław Moniuszko, którzy w tej formie znaleźli ucieleśnienie własnej muzycznej wrażliwości. Dlatego właśnie ich pieśni Państwu przypomnimy.