W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert z cyklu "Młodzi klasyczni" - Meccorre String Quartet

Koncert z cyklu "Młodzi klasyczni" - Meccorre String Quartet
Data rozpoczęcia 2012-06-13
Godzina rozpoczęcia 19:00
Kategoria Koncert

Kiedy czterech świetnych solistów łączy się w kwartet, a na dodatek wspólnie pasjonują się kameralistyką, to wychodzi z tego piękne unisono w postaci Meccorre String Quartet. Nic więc dziwnego, że chcą z nimi pracować najwybitniejsi, a posłuchać powinien każdy
Anna Drozd, kuratorka programu muzycznego w Teatrze Starym

Założony w 2007 roku Meccorre String Quartet uznawany jest za jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych swojego pokolenia. W roku 2011 otrzymał Nagrodę Finalisty oraz Nagrodę Specjalną podczas Międzynarodowego Konkursu Kwartetów Smyczkowych „Premio Paolo Borciani” w Reggio Emilia. W kraju doceniono ich nominacją do Paszportu Polityki.

Z cyklu „Młodzi, klasyczni” Meccorre zaprezentuje w Lublinie program, składający się z utworów napisanych specjalnie na kwartet smyczkowy. Ich autorami są wybitni kompozytorzy: Witold Lutosławski, Krzysztof Penderecki oraz Giya Kancheli. W trakcie swojej kariery muzycy dokonali licznych nagrań radiowych i telewizyjnych. Realizacja Kwartetu smyczkowego F. Schuberta „Śmierć i Dziewczyna" dla TVP Kultura, została nominowana do nagrody „Gwarancje Kultury” 2011. Od roku 2010 Meccorre String Quartet jest gospodarzem i organizatorem odbywającego się w Poznaniu Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Q’arto Mondi”, w ramach którego prezentuje polskiej publiczności czołowych artystów światowej sceny kwartetowej.

Jeden z krytyków pisze o zespole: Smyczkowcy Meccorre String Quartet śmiało łamią konwenanse i stereotypy. Wzbogacając formułę swoich występów o elementy jazzu, literatury, projekcje multimedialne, sprawiają, że elitarna muzyka, której się poświęcili, odnajduje drogę do współczesnego, w tym nawet młodzieżowego słuchacza.

W programie:
W. A. Mozart - Kwartet smyczkowy G-dur KV 387 "Wiosenny"
K. Penderecki - Kwartet smyczkowy nr 3
L. van Beethoven - Kwartet smyczkowy e-moll op. 59


Bilety: I - 40 zł, II - 30 zł, III - 20 zł