W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert zespołu Pasażer w ramach cyklu Peryferia

Koncert zespołu Pasażer w ramach cyklu Peryferia
Data rozpoczęcia 2019-12-14
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin", ul. Judyma 2a
Organizator Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”
Udział Płatny
Koszt udziału 10 zł
Kategoria Koncert

Pasażer - grupa powstała w drugiej połowie 2015 roku. W okresie poszukiwań właściwego  brzmienia zespół zrezygnował z funkcji gitarzysty basowego na rzecz syntezatora analogowego, efektem tego ciągu przyczynowo skutkowego było uformowanie się kolektywu złożonego z trzech członków: Jan Wąsak – wokal, gitara, syntezatory, Wojciech Głowacki – instrumenty klawiszowe oraz wokale wspomagające, Michał Kondrat-Wróbel – perkusja. Różnorodność stylistyczna wykonywanej muzyki i silny związek z Lubelszczyzną zaowocowały określeniem gatunku, w którym tworzą artyści „Renesansem lubelskim”. Jest to luźne nawiązanie do stylu w architekturze, jednak można dostrzec pewne podobieństwa. Budynki Renesansu lubelskiego są oparte na prostym planie, posiadają bogate zdobienia, a architektura ta jest przykładem czerpania inspiracji zarówno ze wschodniej, jak i zachodniej Europy. W muzyce Pasażera można dostrzec wiele analogii – utwory nie mają skomplikowanej formy, atrakcyjnymi czynią je detale i drobne niuanse. Artyści również czerpią inspiracje z wielu źródeł- łączą elektroniczne brzmienie z rockową perkusją, wokale rapowane przeplatają się z partiami śpiewanymi, a w niektórych utworach można usłyszeć inspirację muzyką chóralną ze wschodu, której piękno członkowie zespołu poznali śpiewając w chórze Kairos.

W trakcie swojej działalności zespół zdobył kilka nagród, między innymi: Pierwsze miejsce na festiwalu Wschody 2019, Nagrodę Publiczności na Open Stage 2016 oraz wyróżnienie na SPAM 2016. W 2018 roku miała miejsce premiera debiutanckiego albumu zespołu pt. Święto Ostów zrealizowanego w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublin. Koncert premierowy, który był ważnym wydarzeniem w życiu zespołu odbył się przy udziale gości- Męskiego Zespołu Wokalnego Kairos, kwartetu smyczkowego Przemysława Packa, Moniki Kowalczyk, Michała Eddiego Kuczera oraz Mikołaja Kołodziejczyka. Pasażer był współautorem oprawy artystycznej gali Żurawie 2019, wystąpił na Lubelskiej Gali Kultury 2019. W tym samym roku zespół wystąpił na głównej scenie SLOT Art Festival w Lubążu oraz na festiwalu Inne Brzmienia. Występy zespołu zostały wyemitowane na żywo na antenach Radia Lublin i Radia Centrum. Pasażer brał udział w festiwalach takich jak Grodków Muzyczna Jesień, Krasnystaw Rocks, trzykrotnie w lubelskiej Nocy Kultury, a także w Dniach Małego Księcia czy Szlachetna Paczka 2016. Obecnie zespół jest w trakcie wydawania internetowej Epki składającej się z czterech utworów/teledysków.