W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Koncert Zespołu Śpiewaczego Monodia Polska

Data rozpoczęcia 2012-12-14
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A
Kategoria Koncert

Będzie to koncert pt. "Jęki Stworzenia - pieśni adwentowe i eschatologiczne".

Na koncert złożą się polskie pieśni nabożne doby baroku przekazywane po dziś dzień w tradycji ustnej. Warianty melodyczne z północno-wschodniego Mazowsza - wśród potomków tamtejszej, szlacheckiej drobnicy - zebrał Adam Strug. Połączenie treści eschatologicznych i adwentowych nie jest przypadkowe. Ortodoksyjna nauka katolicka, wbrew teologicznej nowomowie, nazywa adwent czasem postnym. Oto stworzenie jęczy za Tym, który nas wydał i w końcu pochłonie. Grecki źródłosłów "śpiewania" także oznacza jęki, lub zawodzenie.

Ośmiu śpiewaków Monodii Polskiej poprowadzi wspólny śpiew zgromadzonych tak, by przełamać nienaturalny dla tej muzyki kontekst sceniczny. Śpiewającym towarzyszyć będzie lirnik w osobie Janusza Prusinowskiego.

Monodia Polska to zespół śpiewaczy, praktykujący dawne polskie pieśni religijne i świeckie w wariantach melodycznych zebranych przez Adama Struga w Łomżyńskiem i na Kurpiach Zielonych. Zespół posługuje się skalami muzycznymi wcześniejszymi niż temperowana, zachowując dawny strój, emisję i maniery wykonawcze. Ustna tradycja kontynuowana przez 'monodię' to: pieśni rycerstwa, barokowe piety, śpiewane moralitety XVIII wieku, romantyczne pieśni dewocyjne, oraz utwory nieskodyfikowane będące wyrazem pobożności ludowej.

Skład: Wawrzyniec Dąbrowski, Bartosz Izbicki, Grzegorz Pawłowski, Piotr Piszczatowski, Szczepan Pospieszalski, Janusz Prusinowski, Adam Strug, Jacek Zembrowski

Wstęp wolny

Powiązane:

Warsztaty Kultury

Najważniejsze wydarzenia cykliczne