W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Korowód "Polonez dla Lublina"

Data rozpoczęcia 2010-05-03
Godzina rozpoczęcia 13:00
Miejsce Ratusz, Plac Łokietka 1
Kategoria Korowód

Korowód poprowadzą tancerze Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej. Rozpoczniemy przy Ratuszu bezpośrednio po uroczystościach na placu Litewskim o godz. 13.00.
Po korowodzie Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” zaprezentuje koncert polskich tańców narodowych.


Polonez – taniec narodowy

Pierwsze wzmianki o tańcu pochodzą z XVI w., a jego pierwowzorem był taniec pieszy pochodzenia ludowego. Od ludu taniec przejęły zaścianki szlacheckie, skąd trafił na dwory magnatów i królów polskich. Jako znany wśród wszystkich warstw społecznych naszego kraju otrzymał nazwę „taniec polski”. Jest przede wszystkim tańcem uroczystym, dostojnym, charakteryzującym się posuwistością, okazałością oraz dostojnym nastrojem. Tańczony był - i nadal jest - podczas ważnych uroczystości. Otwiera się nim zwykle reprezentacyjne bale, a często także widowiska. Tańczy się go spokojnie, płynnie, ale nie bez pewnej dynamiki. Godność, płynność, elegancja, przy tym pewna, jakby przytłumiona wytwornością, dynamika są cechami charakterystycznymi tego tańca.
Od połowy XVII wieku polonez zyskał miano i rangę tańca narodowego.

Najważniejsze wydarzenia cykliczne