W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kuratorskie oprowadzanie po wystawie OBECNY

Kuratorskie oprowadzanie po wystawie OBECNY
Data rozpoczęcia 2023-09-13
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Galeria Labirynt 2, ul. Grodzka 3
Organizator Galeria Labirynt w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Wystawa OBECNY to artystyczny wyraz trudnych emocji i doświadczeń związanych z wybuchem wojny w Ukrainie. Trzonem wystawy są rysunki i film wideo. Podczas oprowadzania będzie można poznać szerszy kontekst prezentowanych dzieł. Mateusz Wszelaki, kurator ekspozycji, opowie też jak w obecnych warunkach działają ośrodki artystyczne w Ukrainie, a także jaka jest rola Galerii Labirynt w podejmowanych przez nie działaniach. 
 
Sztuka jako forma dokumentacji i źródło informacji może wielowymiarowo odnosić się do obecności, rozumianej na różne sposoby. Może to być obecność fizyczna, kiedy artysta_tka rejestruje i dokumentuje świat wokół nas, zachowując ślady ludzkiej obecności w przestrzeni. Może to również być obecność mentalna, gdy artysta_ka wyraża swoje przemyślenia, emocje i doświadczenia, odkrywając aspekty ludzkiej egzystencji. W przypadku wystawy OBECNY stykamy się z wizualną relacją dotyczącą okropności wojny w Ukrainie i doświadczeń osób artystycznych, które wciąż podejmują pracę twórczą – powstające dzieła są swoistym świadectwem tego czasu, a także często spełniają rolę terapeutyczną, dając ujście trudnym emocjom.
 
Więcej o wystawie KNYAZCOTIC „OBECNY”
 
Sztuka jest w stanie przenikać granice czasu i przestrzeni, umożliwiając nam doświadczenie i zrozumienie sytuacji, które wydarzyły się w przeszłości lub odbywają się gdzieś indziej. Dzięki sztuce możemy odczuć obecność ludzi, miejsc i wydarzeń, które nie są nam bezpośrednio dostępne. Prace artystyczne stanowią swoiste dokumenty, które przekazują nam informacje, opowieści i emocje związane z określonymi momentami w historii lub z danymi sytuacjami. Ważne jest, aby zauważyć, że sztuka nie jest jedynie statycznym zapisem rzeczywistości. W przypadku ukraińskiego artysty, który opowiada o obecności i byciu za granicą, sztuka staje się narzędziem do wyrażania tożsamości, doświadczeń i perspektyw.
 
Za sprawą wystawy „OBECNY” możemy ponadto poznać osoby artystyczne, które przebywały na rezydencji w Lublinie. Praca wideo składa się z rozmów, w których eksploruje się ich życie i praktykę artystyczną, zarówno w Ukrainie, jak i w Polsce. Osoby te dzielą się również swoimi politycznymi, kulturowymi i filozoficznymi przekonaniami. Opowiadają o tym, jak spędziły 24 lutego, pierwszy dzień pełnoskalowej inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę, i jakie odczuły skutki tej tragedii. W serii graficznej zatytułowanej „Dziennik Wojenny” artysta jeszcze głębiej wchodzi w temat wojny w Ukrainie. Prace te są jego osobistymi refleksjami, stanowią dokumentację zbrodni, do których odwołuje się poprzez wykorzystanie zapośredniczonych relacji fotograficznych i wideo z portali społecznościowych. To wszystko przenosi nas w ponurą atmosferę okropieństw, które nie zostały uchwycone przez kamery, fantazji i aktywistycznych relacji.

Dostępność: Wystawa w przestrzeni niedostępnej dla osób z niepełnosprawnością motoryczną. Oprowadzanie tłumaczone na PJM; tłumaczka: Marta Stępniak i na jęz. ukraiński; tłumacz: Volodymyr Dyshlevuk.
Wstęp: wolny
Prowadzenie: Mateusz Wszelaki, kurator wystawy KNYAZCOTIC „OBECNY”
 
Wystawa czynna do 17.09.2023 (wtorek–niedziela, godz. 15:00–19:00)

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej