W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Listy do Henia
Data rozpoczęcia 2016-04-19
Godzina rozpoczęcia 12:00
Miejsce ul. Krakowskie Przedmieście 64 (wejście do Banku PKO S.A.)
Organizator Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Początek spacerów: 13:00, 14:00

19 kwietnia, w Dzień Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości, Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN zaprasza wszystkich chętnych, a w szczególności młodzież lubelskich szkół, do udziału w corocznym projekcie artystyczno-edukacyjnym "Listy do Henia”. Celem projektu jest ukazanie mieszkańcom miasta, a w szczególności uczniom lubelskich szkół, zagłady lubelskich Żydów, na przykładzie losów jednego dziecka. 

W ramach tegorocznej edycji projektu „Listy do Henia” zapraszamy wszystkich chętnych dnia 19 kwietnia 2016 roku (wtorek) w godz. od 12:00 do 14:00 na ul. Krakowskie Przedmieście 64 (wejście do Banku PKO S.A.). W miejscu, gdzie zostało wykonane ostatnie zdjęcie Henia w 1939 roku, uczniowie oraz mieszkańcy Lublina będą mogli wysłać list adresowany do Henia Żytomirskiego, wrzucając go do skrzynki pocztowej Teatru NN. Poprzez ten indywidualny gest młodzi ludzie wydobywają konkretną osobę z bezimiennej liczby Żydów zamordowanych w czasie Holokaustu.

Spacery śladami Henia
W czasie trwania akcji zebrane osoby będą mogły także wziąć udział w spacerze edukacyjnym szlakiem miejsc związanych z życiem Henia. Spacery rozpoczną się o godz. 13:00 i 14:00  (min. grupa 10 osób).
Trasa spaceru prowadzi przez: ul. Radziwiłłowską – Pomnik Ofiar Getta, ulicę Szewską 3 – dom rodzinny Henia, ul. Kowalską 11 – miejsce zamieszkania rodziny Żytomirskich w getcie. Spacer zakończy się przy Latarni Pamięci – ostatniej latarni miasta żydowskiego przy ulicy Podwale.

Informacje o projekcie Listy do Henia: www.listydohenia.teatrnn.pl

Henio Żytomirski pochodził z lubelskiej zasymilowanej rodziny żydowskiej. Kiedy wybuchła II wojna światowa, miał 6 lat. Dzięki zachowanemu albumowi rodzinnemu poznajemy życie Henia i jego bliskich do czasu Zagłady. W 1941 roku wraz z całą rodziną musiał przenieść się z zamieszkiwanej dotąd kamienicy przy ulicy Szewskiej 3 do getta – na ulicę Kowalską 11. Wiosną 1942 roku rozpoczęła się likwidacja getta, a Henio podzielił los tysięcy lubelskich Żydów. Dzięki działaniom upamiętniającym prowadzonym przez Ośrodek "Brama Grodzka-Teatr NN", Henio Żytomirski stał się jednocześnie postacią realną i symboliczną - chłopcem, mającym swoją rodzinę i marzenia, jak i figurą Zagłady, symbolem niezawinionego cierpienia. 
Historia Henia oraz rodziny Żytomirskich została odtworzona przez Netę Żytomirską-Avidar – kuzynkę Henia, córkę Leona Żytomirskiego (stryja Henia), który wyemigrował z Lublina do Palestyny tuż przed wojną. Neta odwiedziła Lublin po raz pierwszy w 2001 roku razem z grupą przyjaciół z organizacji Ziomkostwa Żydów Lubelskich w Izraelu. Podczas swojej wizyty w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” Neta opowiedziała historię małego Henia. Później przesłała do Lublina dwa albumy przedstawiające losy Henia i jego rodziny. W ten sposób Henio „powrócił” do swojego miasta.  Albumy te są wyjątkowym dokumentem. Dzięki nim los jednego chłopca stał się symbolicznym losem żydowskich mieszkańców Lublina, którzy zginęli podczas wojny.
Historia Henia Żytomirskiego: www.henio.teatrnn.pl

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej