W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lubelska wystawa fotografii Edwarda Sheriffa Curtisa

Lubelska wystawa fotografii Edwarda Sheriffa Curtisa
Data rozpoczęcia 2017-09-08
Data zakończenia 2017-09-30
Miejsce Zaułek Hartwigów, Lublin
Organizator Warsztaty Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

We wrześniu, Warsztat Fotograficzny Warsztatów Kultury w Lublinie zaprasza na wystawę fotografii Edwarda Sheriffa Curtisa (1868-1952), który specjalizował się w dokumentowaniu życia Indian. Jako strażnik pamięci tradycyjnej kultury rdzennych Amerykanów, podjął, wbrew licznym przeciwnościom losu, tytaniczną i niezłomną pracę, która w rezultacie przyniosła jeden z najważniejszych dokumentów w historii fotografii.            

Edward Sheriff Curtis zajmował się fotografią od młodych lat. W 1895 roku wykonał serię zdjęć najstarszej córki słynnego wodza Seattle z plemienia Duwaniszów, którego imię posłużyło za nazwę miasta, w którym osiadł Curtis. Te zdjęcia zapoczątkowały nowy rozdział w karierze Curtisa i wprowadziły go na stałe do historii fotografii.

W 1898 roku wziął udział w wyprawie naukowców badających górę Rainier. W trakcie tej wyprawy Curtis uległ fascynacji tematyką indiańską. Zrozumiał, że czas tradycyjnego modelu życia społeczności indiańskiej dobiega końca. W związku z tym, podjął starania, aby zainteresować publiczność dorobkiem rdzennych mieszkańców Stanów: publikował i wystawiał zdjęcia  przywożone z kolejnych wypraw, pisał artykuły. Przebył cały teren zamieszkany przez Indian - od Alaski do Meksyku. W ciągu wszystkich lat pracy nad tematem, wykonał ponad 40.000 zdjęć, a zebrany materiał opublikował w 20 tomowym wydawnictwie The North American Indian zawierającym zdjęcia, rysunki, mapy i bogate opisy poszczególnych plemion, ich zwyczajów i najważniejszych postaci. W trakcie swojej pracy, Curtis wielokrotnie popadał w tarapaty finansowe a nawet bankrutował. Te i wiele innych, bardzo trudnych sytuacji, nie załamały Curtisa, który upadał i podnosił się by skończyć dzieło życia. Dzięki jego ogromnemu wysiłkowi, mamy dziś okazję oglądać obraz odchodzącej kultury, która w XX wieku całkowicie zaniknęła w swojej oryginalnej formie.

Lubelska wystawa  fotografii Edwarda Sheriffa Curtisa została zrealizowana w oparciu o zbiory Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych.

7 września, podczas wernisażu wystawy, odbędzie się prezentacja dotycząca osoby i twórczości Edwarda Curtisa.

Wernisaż: 7 września – godzina 17.00 w Próba Cafe, ul Grodzka 5a, Lublin
Wystawa czynna: do 30 września 2017
Gdzie: Zaułek Hartwigów, Lublin
Wstęp wolny