W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

"Lublin w kalejdoskopie historii - Lubartowska" – wykład plenerowy

"Lublin w kalejdoskopie historii - Lubartowska" – wykład plenerowy
Data rozpoczęcia 2013-05-04
Godzina rozpoczęcia 11:00
Godzina zakończenia 13:00
Miejsce ul. Lubartowska 10
Kategoria Wykład

Dr arch. Grażyna Michalska zaprasza na wykład plenerowy, który odbędzie się pomiędzy rogatką Lubartowską a placem Zamkowym.

„Północna część historycznego Lublina to szczególne nawarstwienie epok i dziedzictwa materialnego. Na niezbyt rozległym obszarze pomiędzy rogatką Lubartowską a placem Zamkowym, zaglądając w uliczki boczne, natkniemy się na wyjątkowej klasy zabytki architektury, wznoszone tu przez wieki. Zadaniem wykładu jest ukazanie złożoności krajobrazu kulturowego tej części miasta, a zarazem podkreślenie jego wartości dla historycznej tożsamości Lublina. Słuchacze będą mieli okazję nie tylko bezpośredniego kontaktu z budowlami dającymi świadectwo barwnej i złożonej historii miejsca, ale zdobędą wiedzę o stylach architektonicznych, ciekawostkach i niuansach warsztatu lubelskich budowniczych. Zapoznają się też z etapami rozwoju urbanistycznego tej części Lublina, a w niektórych przypadkach będzie to wiedza zaskakująca! Przemieszczając się spod pomnika „nad grobem ułanów” ks. Józefa Poniatowskiego zbudowanego w 1809 r., słuchacze odwiedzą kolejno: przy ul. Lubartowskiej - Wyższą Szkołę Rabinacką (Jeszywas Chachmej) z lat 1924-1930, dawny Szpital Żydowski z lat 1884–1886, dawną Fabrykę Wag Wilhelma Hessa, działającą od końca XIX w.; następnie przy ul. M. Biernackiego – późnobarokowy zespół kościoła św. Eliasza Proroka oraz pozostałości zabudowań browaru braci Kleniewskich; przy ul. Sierocej dawny „Dom schronienia” z fundacji Augusta Vettera, ob. oddział szpitala oraz unikatowe przedszkole, działające nieprzerwanie od ponad 100 lat (!), ufundowane przez Lubelskie Towarzystwo Dobroczynności pod nazwą „Sala Sierot” , od czego powstała nazwa ulicy. Przy ul. Ruskiej uczestnicy podziwiać będą nie tylko najstarszy kościół miasta p.w. św. Mikołaja, ale również działające targowisko z tradycją 1000–letnią. Swoje tajemnice odsłoni też zespół klasztorny bazylianów z prawosławną cerkwią; w mieście przenikania kultur nie może zabraknąć wspomnienia o nieistniejącej już dzielnicy żydowskiej z ocalałym opodal starym kirkutem. Wykład zakończymy na Placu Zamkowym, który - znowu zaskakująco – jest udanym przykładem współczesnej myśli urbanistycznej; zbudowany na powojennych gruzach, dobrze służy mieszkańcom miasta i korzystnie eksponuje sylwetę królewskiego zamku”.


Spotkanie uczestników przy Pomniku Ułanów, u zbiegu Lubartowskiej i Obywatelskiej; koniec trasy na placu Zamkowym, ok. godz. 13. Obowiązują zapisy w LOITiK.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej