W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

„Lublin w okresie Unii Lubelskiej”

„Lublin w okresie Unii Lubelskiej”
Data rozpoczęcia 2019-06-24
Godzina rozpoczęcia 10:00
Miejsce Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN”, ul. Grodzka 21
Organizator Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN"
Udział Bezpłatny
Kategoria Konferencja

Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” ma zaszczyt zaprosić na konferencję naukową połączoną z prezentacją portalu „Lublin w okresie Unii Lubelskiej” oraz konferencją prasową, która odbędzie się w sali czarnej Ośrodka w dniu 24 czerwca (poniedziałek) 2019 roku.

Podczas konferencji zostaną zaprezentowane między innymi: interaktywna rekonstrukcja mapy Lublina z około 1569 roku oraz rozszerzona wersja portalu: Lublin w dokumencie stanowiące część portalu „Lublin w okresie Unii Lubelskiej”.

Uzupełnieniem spotkania będzie promocja „Wędrownika po mieście Unii Lubelskiej” oraz publikacji „Krakowskie Przedmieście w 450-lecie Unii Lubelskiej”. Działanie wpisuje się w obchody 450-lecia Unii Lubelskiej, jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, dla którego sceną było miasto Lublin.

Program wydarzenia:
godz. 10:00 otwarcie konferencji: Tomasz Pietrasiewicz, Joanna Zętar
godz. 10:10 Piotr Dymmel, Robert Jop, Łukasz Kowalski, Tadeusz Przystojecki, Marcin Pytel: Lublin w dokumencie – prezentacja nowej wersji serwisu
godz. 10:50 prezentacja interaktywnej rekonstrukcji mapy Lublina z XVI wieku (cz. 1)

·   Jacek Jeremicz: Główne założenia interaktywnej mapy Lublina z okresu Unii Lubelskiej

·   Jakub Kuna: Kartograficzne podstawy rekonstrukcji mapy

·   Dagmara Kociuba: Sieć wodna i drogowa w XVI wieku

godz. 12:00 konferencja prasowa
godz. 12:45 prezentacja interaktywnej rekonstrukcji mapy Lublina z XVI wieku (cz. 2) i portalu o Unii Lubelskiej

·   Rafał Niedźwiadek: Rzemiosło lubelskie w XVI wieku w źródłach archeologicznych

·   Krzysztof Janus: Układ zabudowy miasta i przedmieścia w XVI wieku

·   Arkadiusz Stasiak: Miejskość Lublina po roku 1569   

·   Łukasz Kowalski, Joanna Zętar: Prezentacja portalu „Lublin w okresie Unii Lubelskiej”

·   Rafał Niedźwiadek: Prezentacja publikacji „Krakowskie Przedmieście w 450-lecie Unii Lubelskiej”
godz. 14:30 Zakończenie konferencji

Lublin w dokumencie – prezentacja nowej wersji serwisu

Lublin w dokumencie to nowa odsłona projektu, który jest wspólnym projektem Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN” i Archiwum Państwowego w Lublinie. Ma on na celu spopularyzowanie historii miasta okresu XIV – XVI wieku poprzez prezentację w interaktywnej formie najstarszych dokumentów przechowywanych w Archiwum Państwowym w Lublinie. W nowej odsłonie zostały dodane opracowania dokumentów archiwalnych dotyczących społeczności żydowskiej z czasów Unii Lubelskiej oraz przywileje królewskie, zapisy z ksiąg miejskich, dokumenty skarbowe oraz lustracje.

http://teatrnn.pl/lublin-w-dokumencie/

Interaktywna rekonstrukcja mapy Lublina z XVI wieku

Interaktywna mapa to współczesna rekonstrukcja rozplanowania Lublina z połowy XVI wieku przygotowana w oparciu o dokumentację archeologiczną, architektoniczną i historyczną oraz analizy naukowe. Integralną częścią mapy są informacje o zabudowie z czasów panowania króla Zygmunta Augusta oraz rekonstrukcja sieci wód i dróg w oparciu o analizę wykonaną przez lubelskich ekspertów: archeologów, historyków, architektów i kartografów. Mapa jest zsynchronizowana z bazą danych zawierającą informacje o osobach, miejscach i wydarzeniach oraz wyposażona w aktualny widok terenu dzięki czemu można zobaczyć jak wyglądał teren poszczególnych części Lublina w XVI wieku i obecnie.

http://teatrnn.pl/lublin-1569

Prezentacja portalu „Lublin w okresie Unii Lubelskiej”

Aby móc pełniej poznać czasy i miasto z okresu Unii Lubelskiej został stworzony portal internetowy. Dzięki digitalizacji dokumentów, analizom i rekonstrukcjom przestrzeni możemy połączyć źródła z XVI wieku i współczesną technologię by wybrać się na cyfrową podróż w czasie. Portal o Unii Lubelskiej podzielony jest na moduły: interaktywna mapa Lublina z połowy XVI wieku, podstrona poświęcona najstarszym dokumentom dotyczącym społeczności żydowskiej oraz hasła dotyczące Unii Lubelskiej. W portalu o Unii Lubelskiej znajdują się również hasła z Leksykonu Ośrodka oraz Biblioteki Multimedialnej, które przybliżają podstawowe zagadnienia i artykuły związane z tym wydarzeniem.  

http://teatrnn.pl/unia-lubelska

Uzupełnieniem konferencji naukowej będą wydawnictwa przygotowane przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” z okazji 450-lecia Unii Lubelskiej: „Wędrownik po mieście Unii Lubelskiej” oraz publikacja z serii „Przewodniki Teatru NN”.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej