W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Magda Lipska – Niepodległe. Kobiety a dyskurs narodowy

Magda Lipska – Niepodległe. Kobiety a dyskurs narodowy
Data rozpoczęcia 2019-02-28
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5
Organizator Galeria Labirynt
Udział Bezpłatny
Kategoria Prezentacja multimedialna

W czwartek, 28.02, o godz. 17.00 odbędzie się w Galerii Labirynt spotkanie poświęcone wystawie „Niepodległe. Kobiety a dyskurs narodowy”, którą można było oglądać w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Kuratorka wystawy Magda Lipska opowie o wybranych wątkach, prezentując materiały archiwalne związane z ekspozycją. 

Wystawa Niepodległe. Kobiety a dyskurs narodowy, prezentowana w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, była próbą przyjrzenia się roli, jaką w dwudziestowiecznych narracjach narodowo-wyzwoleńczych odgrywają kobiety. Odwołując się do różnych tradycji niepodległościowych na świecie: poczynając od 1918 roku, poprzez rok 1945, który zapoczątkował dekolonizację Południa, po rok 1989, wyznaczający koniec reżimu komunistycznego w Europie, wystawa mówiła o upłciowieniu narracji historycznych, które wykluczają i pomijają kobiety, dając tym samym prymat męskiej wizji świata. W czasie prezentacji Magda Lipska pokaże wybrane prace z wystawy oraz związany z ekspozycją materiał archiwalny.

Magda Lipska – kuratorka, kulturoznawczyni i teoretyczka sztuki. Studiowała w Instytucie Kultury Polskiej na UW, Uniwersytecie Humboldta w Berlinie oraz Goldsmiths College w Londynie. Od 2008 roku kuratorka w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Autorka i współautorka wystaw m.in. Danwen Xing. Dziennik intymny (2017), Gdyby dwa morza miały się spotkać (2015) z Tarekiem Abou el Fetouh’em, After Year Zero (2015) z Anselmem Franke, Annett Busch i Heidi Ballet. Współzałożycielka i współkuratorka programu badawczego Women on Aeroplanes (z Annett Busch i Marie-Hélène Gutberlet). Inicjatorka filmowej rezydencji syryjskiej w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Jej teksty opublikowane zostały w Points of Convergence. Alternative Views on Performance (2017), Pawlenski (2016) oraz w Dialogu.

Spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy. Zaproszenie w PJM: