W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Marzec ’68: Bunt i propaganda. Marzec 1968 r. w Lublinie

Marzec ’68: Bunt i propaganda. Marzec 1968 r. w Lublinie
Data rozpoczęcia 2018-03-22
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Sala Czarna, Brama Grodzka, ul. Grodzka 21
Organizator Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN"
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

W tym roku przypada 50. rocznica tzw. wydarzeń marcowych 1968 roku. Przebieg wydarzeń w Lublinie, przeprowadzona kampania propagandowa oraz jej skutki dla miasta będą tematem spotkania promocyjnego okolicznościowego numeru „Scriptores”.

Rok 1968 to czas istotnych przemian społecznych w całej Europie, jednak w Polsce miały one swój bardzo specyficzny przebieg i kontekst polityczny. Także dziś odbierane są niejednoznacznie. Stanowią z jednej strony podłoże formowania się opozycji antykomunistycznej, z drugiej zaś wiążą się przede wszystkim z brutalną kampanią antysemicką, która naznaczyła życiorysy wielu ludzi.

Po pięćdziesięciu latach łatwo zgubić się w gąszczu faktów i przekłamań rozgrywających się między wojną sześciodniową toczoną na Bliskim Wschodzie, zdjęciem z afisza "Dziadów" Kazimierza Dejmka, protestami studenckimi na Uniwersytecie Warszawskim, rozgrywkami wewnątrzpartyjnymi w PZPR i przymusową emigracją tysięcy Polaków pozbawionych obywatelstwa PRL. Wydarzenia te zdają się być od siebie odległe, a jednak wszystkie one były częścią ogólnopolskiego zjawiska, które w pewnym zakresie zamanifestowało się również w Lublinie. 

Opowiadać o nich będą uczestnicy: Janusz Bazydło, Ryszard Setnik i Maria Wrzeszcz oraz historyczka dr Małgorzata Choma-Jusińska (IPN Lublin).

Spotkanie poprowadzi dr Teresa Klimowicz.