W tym roku przypada 50. rocznica tzw. wydarzeń marcowych 1968 roku. Przebieg wydarzeń w Lublinie, przeprowadzona kampania propagandowa oraz jej skutki dla miasta będą tematem spotkania promocyjnego okolicznościowego numeru „Scriptores”.
Rok 1968 to czas istotnych przemian społecznych w całej Europie, jednak w Polsce miały one swój bardzo specyficzny przebieg i kontekst polityczny. Także dziś odbierane są niejednoznacznie. Stanowią z jednej strony podłoże formowania się opozycji antykomunistycznej, z drugiej zaś wiążą się przede wszystkim z brutalną kampanią antysemicką, która naznaczyła życiorysy wielu ludzi.
Po pięćdziesięciu latach łatwo zgubić się w gąszczu faktów i przekłamań rozgrywających się między wojną sześciodniową toczoną na Bliskim Wschodzie, zdjęciem z afisza "Dziadów" Kazimierza Dejmka, protestami studenckimi na Uniwersytecie Warszawskim, rozgrywkami wewnątrzpartyjnymi w PZPR i przymusową emigracją tysięcy Polaków pozbawionych obywatelstwa PRL. Wydarzenia te zdają się być od siebie odległe, a jednak wszystkie one były częścią ogólnopolskiego zjawiska, które w pewnym zakresie zamanifestowało się również w Lublinie.
Opowiadać o nich będą uczestnicy: Janusz Bazydło, Ryszard Setnik i Maria Wrzeszcz oraz historyczka dr Małgorzata Choma-Jusińska (IPN Lublin).
Spotkanie poprowadzi dr Teresa Klimowicz.