W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Miasto movie - "Chungking express"

Miasto movie - "Chungking express"
Data rozpoczęcia 2013-10-02
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A
Kategoria Film

Chungking express - reż. Wong Kar Wai, czas 97’, 1994 r.

Chungking Express – każdy film Wong Kar Waia to dziś wydarzenie kulturalne. Obdarzony wyjątkową wrażliwością i zmysłem estetycznym Chińczyk to dziś z jedna z największych ikon azjatyckiego kina. Zaczynał jako autor scenariuszy, aby stopniowo zająć się reżyserią. W ramach Miasto movie przypomnimy jeden z jego najwybitniejszych obrazów – znakomitą przypowieść o wielkomiejskiej samotności – „Chungking Express”. Artysta dzieli swoje dzieło na dwie niezależne nowele, połączone ze sobą jednak wspólną tematyką oraz siecią drobnych niuansów i skojarzeń. W obu przypadkach mamy do czynienia z samotnymi, zagubionymi w milionowym mieście bohaterami, szukającymi ciepła i zrozumienia. Bohaterami, przywołując tytuł późniejszego arcydzieła artysty - „spragnionymi miłości”.
„Chungking express”, poza subtelną i nieco oniryczną narracją, zachwyca również obrazem. Wong Kar Wai przez lata wypracował jedyny w swoim rodzaju, własny język filmowy. Piękne zdjęcia autorstwa Christophera Doyla (stały operator Wong Kar Waia) oraz Wai Kueng Lau, wysmakowana kompozycja poszczególnych kadrów, przemyślane zabiegi inscenizacyjne czy wreszcie doskonale dobrana ścieżka dźwiękowa sprawiają, że „Chungking Express” staje się prawdziwym dziełem sztuki, które można oglądać wielokrotnie.
Osobnym bohaterem obrazu jest także Hongkong – miasto, które nigdy nie zasypia, towarzysząc naszym bohaterom w ich zmaganiach. Warto zanurzyć się, choćby na te 90 minut, w niezwykły świat reżysera, aby samemu doświadczyć tych wszystkich uczuć i emocji jakie towarzyszą jego dziełom.

Wstęp wolny