W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Miasto movie | Himmelskibet. Podróż na Marsa

Miasto movie | Himmelskibet. Podróż na Marsa
Data rozpoczęcia 2015-06-10
Godzina rozpoczęcia 21:30
Miejsce Teatr im. Hansa Christiana Andersena, ul. Dominikańska 1
Kategoria Cykl

Himmelskibet. Podróż na Marsa – to jedna z pierwszych Kosmicznych Oper. Film opowiada o losach kapitana Avanti Planetaros (Gunnar Tolnaes) i jego podróży statkiem kosmicznym „Excelsior” na Marsa, gdzie odkrywa rasę istot w białych szatach – marsjańskich wegetarian żyjących w pokoju i równowadze. Nakręcony podczas pierwszej wojny światowej film jest również manifestem sprzeciwu wobec okrucieństwa i bezsensu działań wojennych, tak bardzo wyniszczających ówczesną Europę. Przesłanie pokoju i moralności pochodzi od archaicznego, ale i zaawansowanego społeczeństwa z Marsa, które ma nadzieję wpłynąć na cywilizację ziemską i oderwać ją od złych nawyków, takich jak przemoc, wojna i konflikty terytorialne. Uboga wiedza na temat kosmosu i sposobów podróżowania po nim, czy też wyglądu innych planet i pozaziemskich cywilizacji czyni ten film jeszcze ciekawszym i zabawniejszym.

Do filmu zagra na żywo grupa Helatone Trio – improwizowany skład, który tworzą: Bartek Kapsa – perkusista Contemporary Noise Sextet, Tomek Gadecki – trójmiejski saksofonista (m.in. zespół Olbrzym i Kurdupel) oraz Kamil Pater – gitarzysta również znany z Conteporary Noise Sextet. Zespół eksploruje rejony muzyki improwizowanej, tworzonej w czasie rzeczywistym. W dużej mierze opartej na poszukiwaniu formy i brzmienia zawsze od nowa i zawsze inaczej. Nie stroniąc jednak od melodii czy poszukiwań ciekawych struktur rytmicznych Helatone Trio wypracowało swój własny, oryginalny język muzyczny.

„Himmelskibet. Podróż na Marsa”
reż. Holger Madsen, czas 97’, 1918 r.