W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Miasto movie - "Kolejny rok"
Data rozpoczęcia 2013-10-09
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A
Kategoria Film

Kolejny rok – reż. Mike Leigh, czas 129’, 2010 r.

Kolejny rok – wzruszająca, bliska życiu opowieść o parze zwykłych ludzi, połączonych szczerym uczuciem. Nie mogło być jednak inaczej, bowiem Mike Leigh to prawdziwy mistrz jeśli chodzi o portretowanie tzw. „prawdziwego życia”. W swoich filmach porusza zwykle najbardziej podstawowe tematy, takie jak choćby złożone relacje międzyludzkie czy funkcjonowanie rodziny. Wiarygodności tym obrazom dodaje specjalny sposób pracy z aktorami, polegający na dokładnym i szczegółowym konstruowaniu postaci oraz zależności między nimi.
Autor tak głośnych obrazów jak choćby „Happy go lucky” czy „Vera Drake” tym razem zabiera nas do domu Gerri i Toma, małżeństwa z wieloletnim stażem i dorosłym już synem. Rysą na tym idealnym obrazku jest osoba Mary – najlepszej przyjaciółki głównych bohaterów. Wybitną kreacje stworzyła tu Lasley Manville, portretując Mary jako osobę rozpaczliwe samotną, zagubioną, pogrążoną w depresji. Obserwującą z goryczą szczęście Gerri i Toma. Leigh z jednej strony szczerze i bezkompromisowo pokazuje codzienne mikrodramaty w tej grupie ludzi, z drugiej zaś nie odbiera swoim bohaterom poczucia humoru i pewnego specyficznego ciepła. „Kolejny rok” to z całą pewnością jeden z ciekawszych obrazów w kinie brytyjskim ostatnich lat. Film kameralny, mądry i pozostający na długo w pamięci.

Wstęp wolny