W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Miasto movie latem - „Cień wampira”

Miasto movie latem - „Cień wampira”
Data rozpoczęcia 2014-06-18
Godzina rozpoczęcia 21:30
Kategoria Cykl

Idea:
Od czerwca do sierpnia zmieniamy nieco formułę Miasto Movie i przygotowujemy serię specjalnych, wakacyjnych pokazów plenerowych. Przez te trzy letnie miesiące, nie ruszając się z Lublina, można będzie odbyć wyjątkową podróż zarówno po ciekawych miastach, jak również po gatunkach filmowych. Filmy jak zwykle prezentować będziemy w środy i zgodnie z ideą kina letniego zaprezentujemy bardzo różnorodne propozycje. Podczas naszej podróży filmowej odwiedzimy wielkie metropolie ale też małe miasteczka gdzieś na krańcach świata. Na naszym ekranie pojawią się miasta współczesne, obok nich miasta przyszłości, jak również te dawne, gdzie ciągle czuć oddech wielkiej historii. Pokażemy obrazy oparte na faktach ale też te całkowicie, fantastycznie zmyślone. Zgłębimy specyfikę kina kryminalnego i science fiction, zanurzymy się w świat musicalu, westernu i filmu gangsterskiego, pośmiejemy się na komediach i przestraszymy na horrorach. Poznamy historie ciekawych ludzi i niezwykłych zdarzeń. Letnia odsłona cyklu Miasto Movie przyniesie bez wątpienia wiele niespodzianek, artystycznych wrażeń i wzruszeń, ale także dobrej zabawy. Kino w swojej genezie było rozrywką, z czasem nabierając znamion sztuki wysokiej. Będziemy zatem starać się uchwycić oba oblicza X muzy. Serdecznie zapraszamy na wspólną przygodę z Miasto Movie latem.

Cień wampira reż. E. Elias Merhige, czas 92’, 2000 r. Cień wampira – z jednej strony mamy tu do czynienia z klasycznym horrorem, z drugiej zaś z wielkim hołdem złożonym sztuce filmowej i jej wybitnym twórcom. W 1922 Friedrich Wilhelm Murnau pokazał światu jeden z absolutnie najważniejszych filmów w dziejach X muzy. Chodzi oczywiście o „Nosferatu. Symfonia grozy”. To epokowe dzieło niemieckiego ekspresjonizmu swoją kultową pozycję zawdzięcza m.in. Maxowi Schreckowi – odtwórcy tytułowej roli. Aktor był postacią niezwykle zagadkową i enigmatyczną, dość powiedzieć, że sam był posądzany o wampiryzm. Co zaś się tyczy autotematycznych filmów o istocie kina, powstało ich całkiem sporo, w tym takie perły jak: „Cinema Paradiso”, „Hugo i jego wynalazek” czy „100 i jedna noc”. „Cień wampira” również jest jednym z ciekawszych przykładów tego gatunku. Imponująca jest też obsada, gdzie w rolę wybitnego reżysera i tajemniczego aktora wcielają się odpowiednio – John Malkovich i Willem Dafoe, czyli dwaj giganci współczesnego kina.Wstęp wolny