W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Miasto movie latem -„Krawiec z Panamy”

Miasto movie latem -„Krawiec z Panamy”
Data rozpoczęcia 2013-08-28
Godzina rozpoczęcia 21:00
Miejsce Teatr im. Hansa Christiana Andersena, ul. Dominikańska 1
Kategoria Film

„Krawiec z Panamy”, reż. John Boorman, czas 109’, 2001 r.

Powieści kryminalne i szpiegowskie od zawsze cieszyły się sporym zainteresowaniem scenarzystów filmowych, wielokrotnie dostarczając inspiracji lub też gotowych pomysłów na kolejne filmy. Absolutnym mistrzem w tym gatunku literackim jest John Le Carre, pisarz mający na koncie cały szereg prestiżowych nagród oraz wiele książek drukowanych na całym świecie. Takie pozycje jak „Wydział Rosja”, „Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg” czy „Krawiec z Panamy” zostały przełożone na kilkadziesiąt języków i naturalnie doczekały się swoich filmowych ekranizacji. Właśnie ta ostatnia powieść posłużyła za punk wyjścia do świetnego filmu Johna Boormana. Brytyjski reżyser, autor m.in. głośnego „Excalibura” czy „Uwolnienia”, z powodzeniem dokonał trudnej sztuki przeniesienia na ekran atmosfery książkowego oryginału. Sukces filmu to również spora zasługa samego pisarza, który pomógł filmowcom nadzorując prace przy scenariuszu. Artystom udało się, oddając jednocześnie należny szacunek literackiemu pierwowzorowi, stworzyć nową jakość w filmie szpiegowskim. „Krawiec z Panamy” to film pełen zaskakujących zwrotów fabularnych, obfitujący w niuanse i misternie konstruowaną intrygę. Poprzez swoją gęstą konstrukcję, ale też szczyptę inteligentnego humoru, świetnie oddający klimat szpiegowskich rozgrywek pomiędzy agentami wrogich wywiadów poszczególnych mocarstw. Na ekranie zaś popis gry aktorskiej dają m.in.: Geoffrey Rush, Pierce Brosnan i Jamie Lee Curtis, tworząc w filmie Boormana niezapomniane kreacje.

Wstęp wolny

Organizator: Warsztaty Kultury w Lublinie
Partner: Klasztor OO. Dominikanów w Lublinie

Projekt „Miasto movie latem w plenerze” realizowany jest w ramach programu „Dzielnice Kultury – Program Rozwoju Kultury w Dzielnicach Lublina”.