W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Miasto movie latem - „Lektor”

Miasto movie latem - „Lektor”
Data rozpoczęcia 2014-07-16
Godzina rozpoczęcia 21:30
Kategoria Cykl

Lektor – ta doskonała ekranizacja równie doskonałej powieści Bernharda Shlinka, pod tym samym tytułem, stała się zasłużenie jednym z kluczowych wydarzeń artystycznych w 2008 roku. Nagrodzona za tą kreację Oscarem Kate Winslet gra tu Hannę, kobietę, która wdaje się w romans z dużo młodszym mężczyzną, wrażliwym studentem prawa Michaelem. Cała historia rozgrywa się w pogrążonych w głębokim kryzysie powojennych Niemczech. Po latach dorosły już Michael (Ralph Fiennes) za zdumieniem i niedowierzaniem rozpoznaje Hannę w sadzie, na ławie oskarżonych. Kobieta sądzona jest jako była strażniczka w obozie koncentracyjnym, a zarzutem są nazistowskie zbrodnie jakich miała dopuścić się w latach wojny. Reżyser Stephen Daldry tworzy obraz bardzo wnikliwy i przejmujący. „Lektor” na długo pozostaje w pamięci widza i mało kogo pozostawia obojętnym. Całości dopełniają wybitne zdjęcia autorstwa Rogera Deakinsa i Chrisa Mengesa oraz niezwykłe plenery. Co ciekawe sporą część zdjęć nakręcono w Lublinie, w Muzeum na Majdanku.

Pokaz filmu poprzedzony zostanie wstępem historyka Wojciecha Lenarczyka z Działu Naukowego Państwowego Muzeum na Majdanku.