W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Miasto movie latem - „Łowca androidów”

Miasto movie latem - „Łowca androidów”
Data rozpoczęcia 2013-07-24
Godzina rozpoczęcia 21:30
Miejsce Teatr im. Hansa Christiana Andersena, ul. Dominikańska 1
Kategoria Film

„Łowca androidów”, reż. Ridley Scott, czas 117’, 1982 r.
Najsłynniejsza prawdopodobnie ekranizacja prozy Philipa K. Dicka i jeden z kamieni milowych w rozwoju gatunku. Ridley Scott wziął na warsztat opowiadanie „Czy androidy śnią o elektrycznych owcach”, zmieniając co prawda miejsce akcji z San Francisco na Los Angeles, mimo wszystko potrafił zbudować na ekranie niesamowitą i przepiękną wizję miasta przyszłości. W tej futurystycznej scenerii rozgrywa się pościg tytułowego łowcy za zbiegłymi androidami, które po ujęciu mają zostać unicestwione. Jest to jednak zaledwie pierwszy z poziomów odczytywania tego wieloznacznego i wielowarstwowego filmu. Scott stworzył bowiem prawdziwe arcydzieło kinematografii, do dziś uznawane za jeden z kluczowych momentów, nie tylko w dziejach science fiction. W perfekcyjnie dobranej formie reżyser stawia klasyczne, fundamentalne pytania o istotę człowieczeństwa, sens ludzkiego pobytu na Ziemi czy też złożoność relacji z innymi mieszkańcami naszej planety. Wielkie kreacje stworzyli tu Harrison Ford, Sean Young, Daryl Hannah a przede wszystkim Rutger Hauer, który w finałowej scenie wypowiada jeden z najsłynniejszych monologów w historii kina. Całość obrazuje zjawiskowa muzyka Vangelisa do dziś stanowiąca inspirację dla wielu współczesnych kompozytorów.

Wstęp wolny

Organizator: Warsztaty Kultury w Lublinie
Partner: Klasztor OO. Dominikanów w Lublinie

Projekt „Miasto movie latem w plenerze” realizowany jest w ramach programu „Dzielnice Kultury – Program Rozwoju Kultury w Dzielnicach Lublina”.

Powiązane:

Warsztaty Kultury