W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Miasto movie latem -„Płytki grób”

Miasto movie latem -„Płytki grób”
Data rozpoczęcia 2013-08-21
Godzina rozpoczęcia 21:00
Miejsce Teatr im. Hansa Christiana Andersena, ul. Dominikańska 1
Kategoria Film

„Płytki grób”, reż. Danny Boyle, czas 93’, 1994 r.

W 1996 roku Danny Boyle i Ewan McGregor triumfalnie wkroczyli na festiwalowe salony wraz ze swoim wybitnym obrazem „Trainspotting”. Zanim jednak ten wyjątkowy reżysersko-aktorski duet pokazał światu tragikomiczną historię narkomanów z Edynburga, najpierw obaj panowie nakręcili wspólnie równie udany, choć dziś nieco zapomniany „Płytki grób”. Ten dość oszczędny w formie, aczkolwiek niezwykle błyskotliwy, inteligentny i przewrotny thriller, znamionował wielkie wyczucie reżyserskie Boyla i niewątpliwy talent aktorski McGregora. Akcja filmu zaczyna się gdy trójka młodych bohaterów szuka czwartego współlokatora do swojego mieszkania. Na ich ogłoszenie odpowiada tajemniczy Hugo, a dalsze wypadki przybiorą zgoła nieoczekiwany obrót. Dziś Danny Boyle jak nikt inny potrafi sprawnie i z gracją żaglować poszczególnymi gatunkami filmowymi – co udowodnił choćby w „Slumdogu”, „Niebiańskiej plaży” czy „127 godzin”. Ewan McGregor zaś należy obecnie do ścisłej czołówki aktorskiej współczesnego kina, grywając główne role u takich mistrzów jak Tim Burton, Roman Polański czy Woody Allen. Warto raz jeszcze przyjrzeć się jak startowali do wielkiej kariery obaj artyści, tym bardziej, że „Płytki grób” to wciąż znakomicie zagrany, pełen suspensu, czarnego brytyjskiego humoru i dystansu film, a nieoczywiste zakończenie dalej potrafi zaskoczyć niejednego widza. Obraz Boyla został też doceniony m.in. na festiwalu w San Sebastian, gdzie w 1994 roku otrzymał nagrodę Srebrnej Muszli.

Wstęp wolny

Organizator: Warsztaty Kultury w Lublinie
Partner: Klasztor OO. Dominikanów w Lublinie

Projekt „Miasto movie latem w plenerze” realizowany jest w ramach programu „Dzielnice Kultury – Program Rozwoju Kultury w Dzielnicach Lublina”.