W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Miasto movie /// Miejska duchowość - Apostoł

Miasto movie /// Miejska duchowość - Apostoł
Data rozpoczęcia 2014-04-30
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A
Kategoria Cykl

Cykl #6 /// Miejska duchowość
W kwietniu w ramach pokazów Miasto movie kontynuujemy cykl poświęcony miejskiej duchowości. Postaramy się sportretować czy też uchwycić, przynajmniej na chwilę, niezwykle ulotną i tajemniczą istotę miejskiej duchowości. Każde miasto skrywa bowiem w sobie różne oblicza, z których zbudowana jest jego tożsamość. Do tej pory pokazywaliśmy m.in. groźną twarz miasta, wraz z jego niebezpieczeństwami, odwiedziliśmy miasta smutne i samotne, ale też te baśniowe i wymarzone. Teraz chcemy zajrzeć nieco głębiej, aby zobaczyć bardziej metafizyczną stronę metropolii. Tą miejską duchowość rozumiemy na kilka sposobów. Z jednej strony każde miasto ma w sobie jakąś aurę, swój niepowtarzalny klimat i charakter. Odwiedzając je doświadczamy różnych nastrojów czy stanów emocjonalnych. Spróbujemy zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, skąd bierze się ta unikalna atmosfera poszczególnych miast. Z drugiej strony nie ma oczywiście miast bez ludzi, a jeśli pojawiają się ludzie, zarówno mieszkańcy, jak i przyjezdni, to pojawiają się też ich poglądy, zwyczaje i przekonania. Każdy z nich w coś wierzy, czym się kieruje podczas życiowych wyborów. Może to być religia, tradycja, wiara, nauka, jakiś własny, prywatny kodeks moralny bądź jeszcze inny czynnik. Wszystko to jednak składa się na duchową tkankę miejskiej społeczności. Przed nami zatem niezwykła, filmowa podróż w poszukiwaniu miejskiej duchowości .

„Apostoł”, reż. Robert Duvall, czas 134’, 1997 r. - autorskie kino Roberta Duvalla dotykające tematu winy i odkupienia oraz obrazu i roli kościoła na południu Stanów Zjednoczonych. Duvall znany przede wszystkim jako znakomity aktor, nagradzany m. in. za kreacje w „Ojcu chrzestnym” i „Czasie apokalipsy”, tu staje po obu stronach kamery. Wciela się w postać charyzmatycznego, tytułowego apostoła oraz czuwa nad reżyserią całości. Jego bohater to Sonny Dewey, zielonoświątkowiec i kaznodzieja, który w napadzie wściekłości uderza kijem bejsbolowym kochanka swojej żony (w tej roli Farrah Fawcett). Kiedy uderzony mężczyzna zapada w śpiączkę, Sonny postanawia uciec i odmienić swoje dotychczasowe życie. Kieruje się do Luizjany i tam zakłada nową religijną społeczność, oczywiście stając na jej czele. Sam siebie tytułuje apostołem i w szybkim czasie zyskuje ogromną popularność. Wszystko ma się jednak zmienić, kiedy opuszczona przez niego żona rozpozna jego głos w jednym z kazań podczas radiowej audycji. W filmie, poza Duvallem i Fawcett, ciekawe kreacje drugoplanowe stworzyli też m. in. Billy Bob Thornton i Miranda Richardson, ścieżkę dźwiękową skomponował zaś David Mansfield.