W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Miasto movie /// Miejska duchowość - Gorzkie mleko

Miasto movie /// Miejska duchowość - Gorzkie mleko
Data rozpoczęcia 2014-04-02
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A
Kategoria Cykl

Cykl #6 /// Miejska duchowość
W kwietniu w ramach pokazów Miasto movie kontynuujemy cykl poświęcony miejskiej duchowości. Postaramy się sportretować czy też uchwycić, przynajmniej na chwilę, niezwykle ulotną i tajemniczą istotę miejskiej duchowości. Każde miasto skrywa bowiem w sobie różne oblicza, z których zbudowana jest jego tożsamość. Do tej pory pokazywaliśmy m.in. groźną twarz miasta, wraz z jego niebezpieczeństwami, odwiedziliśmy miasta smutne i samotne, ale też te baśniowe i wymarzone. Teraz chcemy zajrzeć nieco głębiej, aby zobaczyć bardziej metafizyczną stronę metropolii. Tą miejską duchowość rozumiemy na kilka sposobów. Z jednej strony każde miasto ma w sobie jakąś aurę, swój niepowtarzalny klimat i charakter. Odwiedzając je doświadczamy różnych nastrojów czy stanów emocjonalnych. Spróbujemy zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, skąd bierze się ta unikalna atmosfera poszczególnych miast. Z drugiej strony nie ma oczywiście miast bez ludzi, a jeśli pojawiają się ludzie, zarówno mieszkańcy, jak i przyjezdni, to pojawiają się też ich poglądy, zwyczaje i przekonania. Każdy z nich w coś wierzy, czym się kieruje podczas życiowych wyborów. Może to być religia, tradycja, wiara, nauka, jakiś własny, prywatny kodeks moralny bądź jeszcze inny czynnik. Wszystko to jednak składa się na duchową tkankę miejskiej społeczności. Przed nami zatem niezwykła, filmowa podróż w poszukiwaniu miejskiej duchowości .

"Gorzkie mleko”, reż. Claudia Llosa, czas 94’, 2009 r. - kinematografia z Ameryki Południowej ma swoje ważne miejsce na naszym rynku filmowym. Jednak w większości są to filmy pochodzące z Brazylii bądź Argentyny, kino Peruwiańskie dociera do nas rzadziej. Tym bardziej cieszy fakt, że ukazały się w Polsce filmy Claudii Llosy. Jej debiutancka „Madeinusa” zrobiła furorę na światowych festiwalach w 2006 roku. My zaś w cyklu Miasto movie, pokażemy drugi film artystki – „Gorzkie mleko”. Jest to przepełniona smutkiem, nostalgiczna ballada o młodej dziewczynie Fauscie. Całe jej życie naznaczone jest dramatem i traumą przekazywaną przez matkę. Fausta jest bowiem dzieckiem poczętym w wyniku gwałtu, a jej matka nigdy nie doszła do siebie po tym wydarzeniu. Reżyserka w swoim dziele łączy co najmniej kilka porządków. Z jednej strony wspomina historię Peru (gwałciciele to żołnierze Świetlistego szlaku), z drugiej przybliża nam współczesny obraz swojego kraju i drastyczne różnice pomiędzy życiem w dużych miastach jak np. Lima a egzystencją ludzi na wsiach. Wreszcie, co być może najciekawsze, odwołuje się bezpośrednio do mitów, legend oraz wierzeń i tradycji peruwiańskich, m. in. tych o tytułowym „gorzkim mleku”.