W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Miasto movie /// Miejska duchowość - Habemus papam

Miasto movie /// Miejska duchowość - Habemus papam
Data rozpoczęcia 2014-04-23
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A
Kategoria Cykl

Cykl #6 /// Miejska duchowość
W kwietniu w ramach pokazów Miasto movie kontynuujemy cykl poświęcony miejskiej duchowości. Postaramy się sportretować czy też uchwycić, przynajmniej na chwilę, niezwykle ulotną i tajemniczą istotę miejskiej duchowości. Każde miasto skrywa bowiem w sobie różne oblicza, z których zbudowana jest jego tożsamość. Do tej pory pokazywaliśmy m.in. groźną twarz miasta, wraz z jego niebezpieczeństwami, odwiedziliśmy miasta smutne i samotne, ale też te baśniowe i wymarzone. Teraz chcemy zajrzeć nieco głębiej, aby zobaczyć bardziej metafizyczną stronę metropolii. Tą miejską duchowość rozumiemy na kilka sposobów. Z jednej strony każde miasto ma w sobie jakąś aurę, swój niepowtarzalny klimat i charakter. Odwiedzając je doświadczamy różnych nastrojów czy stanów emocjonalnych. Spróbujemy zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, skąd bierze się ta unikalna atmosfera poszczególnych miast. Z drugiej strony nie ma oczywiście miast bez ludzi, a jeśli pojawiają się ludzie, zarówno mieszkańcy, jak i przyjezdni, to pojawiają się też ich poglądy, zwyczaje i przekonania. Każdy z nich w coś wierzy, czym się kieruje podczas życiowych wyborów. Może to być religia, tradycja, wiara, nauka, jakiś własny, prywatny kodeks moralny bądź jeszcze inny czynnik. Wszystko to jednak składa się na duchową tkankę miejskiej społeczności. Przed nami zatem niezwykła, filmowa podróż w poszukiwaniu miejskiej duchowości .

„Habemus papam - mamy papieża”, reż. Nanni Moretti , czas 102’, 2011 r. - Nanni Moretti, wybitny włoski reżyser, kolejny raz zaprasza swoich ulubionych aktorów m. in. Michela Piccoli i Jerzego Stuhra do wspólnej pracy na planie. Jej efektem jest zabawna opowieść o misji, przeznaczeniu i roli, jakiej oczekuje od nas społeczeństwo. W Watykanie trwa właśnie konklawe, kardynałowie z całego świata mają wybrać nowego papieża, duchowego przywódcę kościoła katolickiego. W tym samym czasie na placu św. Piotra dniem i nocą czekają tysiące ludzi chcących go przywitać. Sytuacja komplikuje się gdy nowy wybrany papież (w tej roli Michel Piccoli) przechodzi załamanie nerwowe. Stres związany z odpowiedzialnością, duchowe dylematy i rozterki oraz zwyczajnie natura i charakter naszego bohatera sprawiają, iż całkowicie się blokuje i dosłownie ucieka incognito na ulice Rzymu. Aby uniknąć międzynarodowego skandalu i „wyleczyć” ojca świętego, do akcji wkraczają rzecznik prasowy Watykanu, Rajski (Jerzy Stuhr) oraz biegły psychiatra, mistrz w swoim fachu (w tej roli sam Nanni Moretti). Przed nami zatem inteligentna, ciepła i zabawna opowieść o brzemieniu odpowiedzialności i życiowym powołaniu.