W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Miasto movie /// Miejska duchowość - Jezus z Montrealu

Miasto movie /// Miejska duchowość - Jezus z Montrealu
Data rozpoczęcia 2014-04-16
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A
Kategoria Cykl

Cykl #6 /// Miejska duchowość
W kwietniu w ramach pokazów Miasto movie kontynuujemy cykl poświęcony miejskiej duchowości. Postaramy się sportretować czy też uchwycić, przynajmniej na chwilę, niezwykle ulotną i tajemniczą istotę miejskiej duchowości. Każde miasto skrywa bowiem w sobie różne oblicza, z których zbudowana jest jego tożsamość. Do tej pory pokazywaliśmy m.in. groźną twarz miasta, wraz z jego niebezpieczeństwami, odwiedziliśmy miasta smutne i samotne, ale też te baśniowe i wymarzone. Teraz chcemy zajrzeć nieco głębiej, aby zobaczyć bardziej metafizyczną stronę metropolii. Tą miejską duchowość rozumiemy na kilka sposobów. Z jednej strony każde miasto ma w sobie jakąś aurę, swój niepowtarzalny klimat i charakter. Odwiedzając je doświadczamy różnych nastrojów czy stanów emocjonalnych. Spróbujemy zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, skąd bierze się ta unikalna atmosfera poszczególnych miast. Z drugiej strony nie ma oczywiście miast bez ludzi, a jeśli pojawiają się ludzie, zarówno mieszkańcy, jak i przyjezdni, to pojawiają się też ich poglądy, zwyczaje i przekonania. Każdy z nich w coś wierzy, czym się kieruje podczas życiowych wyborów. Może to być religia, tradycja, wiara, nauka, jakiś własny, prywatny kodeks moralny bądź jeszcze inny czynnik. Wszystko to jednak składa się na duchową tkankę miejskiej społeczności. Przed nami zatem niezwykła, filmowa podróż w poszukiwaniu miejskiej duchowości .

„Jezus z Montrealu”, reż. Denys Arcand, czas 119’, 1989 r. - jeden z najważniejszych filmów kinematografii kanadyjskiej lat osiemdziesiątych. Znakomity obraz spod ręki Denysa Arcanda, twórcy m. in. głośnej ‘Inwazji barbarzyńców” czy „Upadku cesarstwa amerykańskiego”. Główny bohater, Daniel Coloumbe, to ceniony awangardowy reżyser teatralny. Dostaje on dość nietypowe zlecenie od biskupa kaplicy św. Jana w Montrealu, ma mianowicie zainscenizować i wyreżyserować spektakl oparty na misterium pasyjnym. Odczytana na nowo i uwspółcześniona historia męki Chrystusa z jednej strony staje się wydarzeniem artystycznym, z drugiej zaś budzi niechęć i gniew ortodoksyjnych katolików. „Jezus z Montrealu” to bardzo dojrzałe, świadome kino. Artysta stawia tu pytania o granice wiary, snuje rozważania na temat ludzkiej etyki i moralności, wreszcie ukazuje związki religii ze sztuką. Przenikanie się tych dwóch światów, artystycznego i duchowego jest jednym z głównych sensów zawartych w obrazie Arcanda. Warto zatem wybrać się, na chwilę przed świętami wielkanocnymi , na nasz pokaz w ramach cyklu Miasto movie.