W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Miasto movie /// Miejska duchowość - Ludzie Boga

Miasto movie /// Miejska duchowość - Ludzie Boga
Data rozpoczęcia 2014-05-07
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A
Kategoria Cykl

Cykl #6 /// Miejska duchowość
W kwietniu w ramach pokazów Miasto movie kontynuujemy cykl poświęcony miejskiej duchowości. Postaramy się sportretować czy też uchwycić, przynajmniej na chwilę, niezwykle ulotną i tajemniczą istotę miejskiej duchowości. Każde miasto skrywa bowiem w sobie różne oblicza, z których zbudowana jest jego tożsamość. Do tej pory pokazywaliśmy m.in. groźną twarz miasta, wraz z jego niebezpieczeństwami, odwiedziliśmy miasta smutne i samotne, ale też te baśniowe i wymarzone. Teraz chcemy zajrzeć nieco głębiej, aby zobaczyć bardziej metafizyczną stronę metropolii. Tą miejską duchowość rozumiemy na kilka sposobów. Z jednej strony każde miasto ma w sobie jakąś aurę, swój niepowtarzalny klimat i charakter. Odwiedzając je doświadczamy różnych nastrojów czy stanów emocjonalnych. Spróbujemy zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, skąd bierze się ta unikalna atmosfera poszczególnych miast. Z drugiej strony nie ma oczywiście miast bez ludzi, a jeśli pojawiają się ludzie, zarówno mieszkańcy, jak i przyjezdni, to pojawiają się też ich poglądy, zwyczaje i przekonania. Każdy z nich w coś wierzy, czym się kieruje podczas życiowych wyborów. Może to być religia, tradycja, wiara, nauka, jakiś własny, prywatny kodeks moralny bądź jeszcze inny czynnik. Wszystko to jednak składa się na duchową tkankę miejskiej społeczności. Przed nami zatem niezwykła, filmowa podróż w poszukiwaniu miejskiej duchowości .

„Ludzie Boga”, reż. Xavier Beauvois, czas 120’, 2010 r. - ta oparta na faktach historia stała się jednym z największych sukcesów, a zarazem niespodzianek w kręgu artystycznego kina europejskiego ostatnich lat. W samej Francji film obejrzało ponad 3 miliony widzów. Fabuła osnuta jest wokół autentycznych wydarzeń, jakie miały miejsce w latach dziewięćdziesiątych w Algierii. Grupa chrześcijańskich mnichów, mimo zaogniającej się sytuacji i coraz większej eskalacji przemocy ze strony miejscowych, nie chce opuścić swojego klasztoru w mieście Tibihirine, w górach Atlas. Wojsko proponuje zakonnikom ewakuację, dostrzegając coraz większą agresję skrajnych islamistów. Duchowni jednak postanawiają pozostać w klasztorze, co będzie dla nich prawdziwą próbą wiary, jak również zmierzeniem się z własnymi lękami i wątpliwościami. W główne role wcieli się z powodzeniem Lambert Wilson i Michael Lonsdale.
Film zdobył m.in. nagrodę Cezara za najlepszy film roku we Francji.