W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Miasto movie /// Miejska duchowość - Mały Budda

Miasto movie /// Miejska duchowość - Mały Budda
Data rozpoczęcia 2014-04-09
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A
Kategoria Cykl

Cykl #6 /// Miejska duchowość
W kwietniu w ramach pokazów Miasto movie kontynuujemy cykl poświęcony miejskiej duchowości. Postaramy się sportretować czy też uchwycić, przynajmniej na chwilę, niezwykle ulotną i tajemniczą istotę miejskiej duchowości. Każde miasto skrywa bowiem w sobie różne oblicza, z których zbudowana jest jego tożsamość. Do tej pory pokazywaliśmy m.in. groźną twarz miasta, wraz z jego niebezpieczeństwami, odwiedziliśmy miasta smutne i samotne, ale też te baśniowe i wymarzone. Teraz chcemy zajrzeć nieco głębiej, aby zobaczyć bardziej metafizyczną stronę metropolii. Tą miejską duchowość rozumiemy na kilka sposobów. Z jednej strony każde miasto ma w sobie jakąś aurę, swój niepowtarzalny klimat i charakter. Odwiedzając je doświadczamy różnych nastrojów czy stanów emocjonalnych. Spróbujemy zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, skąd bierze się ta unikalna atmosfera poszczególnych miast. Z drugiej strony nie ma oczywiście miast bez ludzi, a jeśli pojawiają się ludzie, zarówno mieszkańcy, jak i przyjezdni, to pojawiają się też ich poglądy, zwyczaje i przekonania. Każdy z nich w coś wierzy, czym się kieruje podczas życiowych wyborów. Może to być religia, tradycja, wiara, nauka, jakiś własny, prywatny kodeks moralny bądź jeszcze inny czynnik. Wszystko to jednak składa się na duchową tkankę miejskiej społeczności. Przed nami zatem niezwykła, filmowa podróż w poszukiwaniu miejskiej duchowości .

„Mały Budda”, reż. Bernardo Bertolucci, czas 140’, 1993 r. - Bernardo Bertolucci, jeden z wielkich mistrzów europejskiego kina, tym razem zabiera nas w duchową podróż do Tybetu. Autor takich arcydzieł jak „Ostatnie tango w Paryżu”, „Ukryte pragnienia” czy wreszcie nagrodzonego dziewięcioma Oscarami „Ostatniego cesarza” zaczyna swoją opowieść w Stanach Zjednoczonych, a konkretnie w Seatle. Do rodziców małego chłopca (w ich rolach Chris Isaac i Bridget Fonda) zgłasza się tybetański mnich Lama Norbu z niezwykłą informacją. Otóż istnieje możliwość, iż ich kilkuletni synek Jesse jest kolejną reinkarnacją wielkiego mistrza Lamy Dorje. Mnich proponuje chłopcu podróż do Bhutanu i poddanie się buddyjskim próbom i naukom, dzięki którym duchowni rozstrzygną, które z dzieci jest nowym mistrzem. Bowiem poza Jesse’m do klasztoru zaproszeni są też dziewczynka z Indii oraz chłopiec z Katmandu. Bertolucci jak zwykle subtelnie i ze smakiem portretuje swoich bohaterów i ich zmagania. Całości dopełniają przepiękne zdjęcia Vittorio Storaro oraz sam Keanu Reeves (prywatnie również praktykujący buddysta) w roli boga Siddharthy.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej